کرمانشاه | Kermanshah

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۹۴۷٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۸۳
ساعت:

شرح

کرمانشاه | Kermanshah

شهر کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت کشور ایران و مرکز استان کرمانشاه است که جمعیتی ۹۴۷٬۰۰۰ نفری دارد. این شهر بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در منطقهٔ مرکزی غرب ایران است و از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌شمار می‌رود. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر کرمانشاه

شهر کرمانشاه در چهارراه مواصلاتی دو محور شمال به جنوب و غرب به شرق کشور قرار گرفته است. این استان با کشور عراق همسایه است و و در مسیر شهرهای زیارتی کشور عراق قرار گرفته و از این رو اهمیت بسیاری پیدا کرده است. همسایگی با کشور عراق سبب شد این شهر در جنگ ایران و عراق، خسارت‌های زیادی ببیند.

تاریخچه

تاریخچه پیدایش شهر کرمانشاه به سده چهارم میلادی بازمی‌گردد و تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بود. در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه که در آن دوران روستای خوش آب و هوایی بود به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شد. در آن دوران باغ‌های بزرگی در این منطقه ساخته شد و تا مدت‌ها مکان خوش‌گذرانی شاهان ساسانی بود. با گذشت یازده سده از حملهٔ اعراب به ایران، این شهر در دوران قاجار دوباره شکل شهرنشینی خود را بازیافت.

جغرافیا

شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد، از شمال غربی به کوه طاق‌بستان و از جنوب به سفید کوه ختم می‌شود و ۱۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این شهر یکی از شاهراه‌های ارتباطی غرب به شرق و کهن‌ترین راه گذر از ایران به بین‌النهرین است.

آب و هوا

شهر کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است. 

قدمت

کرمانشاه از لحاظ بقایای سکونت‌های پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است. قدیمی‌ترین آثار سکونت بشر در این استان مربوط به دورهٔ دیرینه‌سنگی است که شامل چند تبر دستی سنگی است که در منطقهٔ گاکیه و غرب هرسین یافت شده‌است. این آثار دست‌کم حدود ۲۰۰ هزار سال قدمت دارند.

زبان

زبان اهالی این دیار، کردی و لهجهٔ فارسی کرمانشاهی است. عده‌ای از مردم کرمانشاه به زبان کردی، گویش کلهری سخن می‌گویند. همچنین در بخشی از مناطق شهر، گویش لکی در میان برخی ساکنان رواج دارد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها