کرک | kerak 

مشخصات شاخص

کشور: کشور اردن
جمعیت: ۳۲,۲۱۶
پیش شماره تلفن: +۹۶۲
ساعت:

شرح

 کرک شهری در اردن است كه به دلیل قلعه صلیبی خود ، قلعه كرك معروف است. این قلعه یکی از سه قلعه بزرگ در منطقه است ، دو مورد دیگر در سوریه است. الکرک مرکز استان استانداری کاراک است. کرک 140 کیلومتر در جنوب امان در بزرگراه پادشاه باستان واقع شده است. در بالای تپه ای در حدود 1000 متر از سطح دریا واقع شده است و از سه طرف با یک دره احاطه شده است. کرک منظره ای از دریای مرده دارد. شهری است که اطراف قلعه ساخته شده است و دارای ساختمانهایی از دوره عثمانی قرن نوزدهم است. این شهر در یک فلات مثلثی ساخته شده است که قلعه در نوک جنوبی باریک آن قرار دارد کرک در جنگ صلیبی Oultrejourdain ، سرزمین های شرق رود اردن و دریای مرده قرار گرفت. در سال 1132 ، پادشاه فولک اورشلیم ، پاگان را پروردگار باتلر مونترال و Oultrejourdain ساخت. پاگان مقر خود را در کرک قرار داد و در آنجا قلعه ای را بر روی تپه ای بنام صلیبیون پترا صحرا ، سنگ کویر بنا کرد. قلعه او ، بسیار اصلاح شده ، تا به امروز بر این شهر حاکم است.این قلعه 46 سال فقط در دست صلیبی بود. این بار چندین بار توسط ارتشهای صلادین تهدید شده بود ، اما سرانجام ، در سال 1188 پس از محاصره ای که بیش از یک سال به طول انجامید ، تسلیم شد.

برادر کوچکتر الدین ، ​​آل عادل ، فرماندار این ولسوالی بود تا اینکه در سال 1199 حاکم بر مصر و سوریه بود. یاقوت  خاطرنشان كرد: “آل كاراك قلعه ای بسیار مستحكم در مرزهای سوریه ، به سمت استان بلكا ، و در كوهها است. این صخره روی یك صخره احاطه شده توسط وادیس است ، مگر آنكه به سمت سمت حومه باشد. الدمشقی اظهار داشت که کاراک: “قلعه ای غیرقابل نفوذ است که در قله کوه بلند ایستاده است. فسیل های آن دره های اطراف آن هستند که بسیار عمیق هستند. آنها می گویند که در اصل ، در روزهای رومی ، یک صومعه ، و تبدیل به یک قلعه شد. اکنون این خانه گنجی از ترکها است. ابو الفیدا  خاطرنشان کرد که آل کاراک” یک شهر مشهور و دارای شهر بسیار مرتفع است. قلعه ، یکی از غیرقابل دسترسی ترین قلعه های سوریه است.در حدود یک روز راهپیمایی از آن ، موته است که مقبره های جعفر در تایار و یارانش قرار دارد .در زیر آل کاراک یک دره قرار دارد که در آن یک حمام حرارتی ، و باغهای بسیاری با میوه های عالی ، مانند زردآلو ، گلابی ، انار و سایر موارد دیگر.

در سال 1355 ، ابن بطوطه بازدید کرد و نوشت: “آل کاراک یکی از قوی ترین و مشهورترین قلعه های سوریه است. همچنین به آن هسن الغوراب نیز گفته می شود و از هر طرف با رودخانه ها احاطه شده است. و این ورودی توسط یک گذرگاه تونل شده در سنگ زنده ، که تونل نوعی سالن را تشکیل می دهد ، قرار گرفتیم و چهار روز در خارج از کاراک ، در مکانی به نام Ath Thaniyah ماندیم. این قلعه به عنوان مکانی برای تبعید و پایگاه قدرت چندین بار در زمان سلطنت مملوک نقش مهمی ایفا کرده است. اهمیت آن در کنترل آن بر مسیر کاروانی بین دمشق و مصر و مسیر زیارت بین دمشق و مکه است. در قرن سیزدهم ، بایبر ، حاکم مملوک ، از آن به عنوان یک پله در صعود خود به قدرت استفاده کرد. در سال 1389 سلطان بارك به کرک تبعید شد و در آنجا طرفداران خود را قبل از بازگشت به قاهره جمع كرد.آل کاراک زادگاه ابن کوف ، پزشک و جراح مسیحی عرب و نویسنده اولین رساله عربی قرون وسطایی است که فقط برای جراحان در نظر گرفته شده بود.