کازرون | Kazerun

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۹۶،۶۸۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۷۱۴
ساعت:

شرح

کازرون | Kazerun

کازرون یکی از شهری استان فارس است که باتوجه به داشتن تاریخی کهن، آثار باستانی و جاذبه های طبیعی فراوان همواره مورد توجه گردشگران بوده و هست.

این شهر که پایتخت های قدیمی ایران بوده، در دوره اسلامی مرکز تجمع و اقامت دانشمندان، فیلسوفان، صوفیان و شعرای زیادی بوده و یکی از مراکز علمی اسلامی محسوب می شده است. البته کازرون در طی تاریخ شکوهمند خود با نام های دیگری مانند شهر کهنه، کازران، گازران، دمیاط عجم، بلدالعقیق و نورد نیز نامیده شده است. گویش مردم این شهر موسوم به کازرونی است.

بیشابور

یکی از جاذبه های معروف کازرون شهر باستانی بیشابور، در کیلومتر 23 شمال غربی کازرون نزدیک رود شاپور است و پرونده آن برای ثبت جهانی در یونسکو در حال تکمیل شدن است. قدمت این شهر به دوره ساسانیان می رسد و با شهرهای معتبری مانند بیزانس و انطاکیه مقایسه می شود. وجود معبد آناهیتا، حجاری ها و نقش های بجا مانده از دوره ساسانیان امروزه این منطقه را مورد استقبال مورخان زیادی قرار داده است.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان که در کیلومتر 12 جنوب شرقی این شهر واقع شده است یکی از بزرگترین و زیباترین دریاچه های کشور محسوب می شود. این دریاچه در فصل زمستان میزبان انواع گونه های پرنده می شود.

امام زاده حسین

بقعه مبارک امام زاده حسین ، از نوادگان حضرت امام سجاد(ع)، در کیلومتر 23 جاده کازرون به شیراز واقع شده است. این بقعه مقدس و مبارک به دلیل وجود چشمه ای به نام سراب اردشیر ، باغ های مرکبات فراوان و درختان جنگلی فضایی مطبوع برای گردش های خانوادگی است.

دوان

این روستا با آب و هوایی کوهستانی به ماسوله فارس معروف است چراکه همانند ماسوله معماری پلکانی دارد و بام هر خانه حیاط خانه بالایی است.

روستای کلانی

این روستا نیز به دلیل وجود سرو معروف آن که بعد از سرو ابرکوه قدمتی تاریخی دارد معروف است. به گونه اهالی روستا سرو کلانی حدود 500 سال عمر دارد.

آبشار حکیم باشی

این آبشار که حدود 25 متر ارتفاع دارد یک آبشار فصلی در روستای حکیم باشی است. این آبشار دارای حوضچه های کوچک، متعدد و زیبایی است.

غار شاپور

این غار 1700 ساله به دلیل وجود مجسمه شاپور 6متری شاپور که تنها مجسمه به جا مانده از دوران باستان است به این نام خوانده می شود. این غار در ارتفاع 800 متری از سطح زمین و انتهای جایی به نام تنگ چوگان در کوه قرار دارد.

نقش تیمور میرزا

این نقش برجسته در نزدیکی دریاچه پریشان و جنوب شرقی شهر قرار دارد. تیمور میرزا از نوادگان فتحعلی شاه یکی از حکام قاجار بوده است. در اطراف این نقش برجسته اشعار در مدح تیمور میرزا حکاکی شده است.

نرگس زار

نرگس زارهای کازرون سالانه هزاران شاخه گل زیبای نرگس تولید کرده که در داخل و خارج کشور طرفدارانی هم دارد.

آتشکده کازرون

آتشکده کازرون یا چهار طاقی در فاصله 50 کیلیومتری کازرون است. این بنا مربعی شکل سقفی گنبدی دارد. این بنا یکی از آتشکده های بزرگی است که به دست مهرنرسی در زمان ساسانیان ساخته شده است و ارزش تاریخی بالایی دارد.

دیدنی‌ها