کاتوویتس | Katowice

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۹۴,۵۱۰
پیش شماره تلفن: ۴۸+
ساعت:

شرح

کاتوویتس شهری در جنوب لهستان است و یازدهمین شهر بزرگ لهستان و مرکز منطقه کلان شهر کاتوویتس میباشد . در اواسط قرن 18th ، با کشف ذخایر غنی از زغال سنگ در این منطقه ، کاتوویتس به یک روستا تبدیل شده بود. در سال 1742 ، جنگ اول اسلوئیس ، سیلزیای بالا ، از جمله کاتوویتس را به پروس منتقل کرد. پس از آن ، از نیمه دوم قرن 18th ، بسیاری از صنعتگران آلمانی ، یا پروس ، بازرگانان و هنرمندان شروع به اسکان در منطقه کردند که در طول صدها سال گذشته عمدتا توسط لهستانی ها ساکن بوده اند. همزمان سیلسیا هجوم اولین مهاجران یهودی را تجربه کرد. در نیمه اول قرن نوزدهم ، صنعتی شدن فشرده کارخانجات محلی و مزارع را به کارخانه های صنعتی فولاد ، معادن ، ریخته گری ها و کارگاه های صنایع دستی تبدیل کرد. این امر همچنین به تأسیس شرکتها و رشد سریع اوضاع شهر کمک کرده است. در همان زمان ، کاتوویتس با اولین قطار که در سال 1847 وارد ایستگاه اصلی شد ، به سیستم راه آهن متصل شد.

وقوع جنگ جهانی اول به دلیل رونق صنعت فولاد برای کاتوویتس مطلوب بود. به دنبال شکست آلمان و قیام های اسلشی ، کاتوویس و بخش هایی از سیلزیای فوقانی توسط جمهوری دوم لهستان پیوست شدند. سپس لهستان تحت حمایت کنوانسیون ژنو و اقلیت قومی سیلزی قرار گرفت. در 3 مه 1921 ، ارتش لهستان وارد كاتوویتس شد و دولت لهستان كنترل را در دست گرفت. این شهر به پایتخت مستقل Voivodeship Silesian و همچنین صندلی پارلمان سیلزی و کمیته سیلسیای فوقانی تبدیل شد. بسیاری از شهروندان آلمانی سابق پس از پلیبایسک مهاجرت کردند ، اما یک جامعه پر جنب و جوش آلمانی تا پایان جنگ جهانی دوم باقی ماند. در سال 1939 ، پس از به دست گرفتن ورمماخت شهر ، کاتوویتس و استان ها در رایش سوم گنجانیده شدند. این شهر سرانجام در تاریخ 27 ژانویه 1945 توسط ارتش شوروی آزاد شد.این شهر یک مرکز علوم ، فرهنگ ، صنعت ، تجارت و حمل و نقل در Silesia بالا و جنوب لهستان و شهر اصلی در منطقه صنعتی سیلزای فوقانی است. طبق گزارش شبکه مشاهدات برنامه ریزی فضایی اروپا ، کاتوویتس در یک منطقه شهری قرار دارد .

امروزه ، این شهر به عنوان یک کلان شهر در حال ظهور در نظر گرفته شده است. کل کلان شهرها شانزدهمین شهر قدرتمند اقتصادی با تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا است که میزان تولید آن 114.5 میلیارد دلار است. در حال حاضر ، این شهر عمدتا توسط لهستانی ها و قومی Silesians ساکن است ، اما همچنین توسط تعدادی از اقلیت های آلمانی ، چک و موراویایی ساکن است. این امر همچنین باعث تنوع مذهبی و فرهنگی منطقه می شود. با گذشت سالها این تنوع به شدت در معماری محلی مانند مسکن اجاره ای و ساختمان های دولتی منعکس شده است. سرشماری اخیر لهستان نشان داد که سیلسی ها بزرگترین اقلیت قومی لهستان هستند و آلمانی ها در این لیست دوم هستند. هر دوی این اقلیت ها اکثراً در منطقه سیلزی سکونت دارند. بنابراین این چند فرهنگی ترین استان و مرکز شهر لهستان است.

قبل از جنگ جهانی دوم ، کاتوویتس عمدتا توسط لهستانی ها و آلمانی ها سکونت داشت. سرشماری جمعیتی سیلسی در سال 1905 نشان داد كه آلمانی ها تقریبا 75٪ از كل جمعیت را تشکیل می دهند. پس از شکست آلمان در سال 1945 ، اکثریت بزرگ آلمانی مجبور به فرار شدند. بیشتر شهروندان پیش از جنگ توسط مقامات جدید به شدت اخراج شدند. این امر باعث شد گروه بزرگی از سیلسیان تبعید شده در آلمان امروزی زندگی کنند و یک انجمن جدید Landsmannschaft Schlesien ایجاد کنند. یکی از برجسته ترین سخنگویان و رهبران آن ، هربرت هوپکا ، سیاستمدار اتحادیه دمکرات مسیحی است. در طول جنگ ، سرنشین نازی مرتکب جنایات شدیدی علیه جوامع محلی کولی و یهودی شد. بیشتر آنها در نهایت توسط واگنهای گاو به اردوگاههای کار اجباری مانند آشویتس برای نابودی کامل کشته یا منتقل شدند. این منجر به کاهش جمعیت بین سالهای 1939 و 1945 شد.

آب و هوای کاتوویتس

کاتوویتس دارای آب و هوا ی معتدل است. متوسط ​​دما 8.2 درجه سانتیگراد در ژانویه و حداکثر 18 درجه سانتیگراد در ژوئیه است. میزان بارش سالانه در حدود 608.5 میلی متر است. بادهای ضعیف برجسته از غرب ، دروازه موراویان تقریباً 2 متر در ثانیه می وزد.