کاتماندو

درباره شهر

کاتماندو پایتخت نپال و بزرگترین شهر این کشور میباشد. هرچند که بیشتر جذابیت این شهر به مکان ها و معابد مذهبی آن است اما قرار گرفتن در دامنه رشته کوه های بینظیر هیمالیا طبیعتی منحصر به فرد را نیز برای آن به ارمغان آورده است. قاعدتا اکثر گردشگران این منطقه کوهنوردانی هستند که برای فتح بلندترین قله جهان یعنی اورست به این شهر قدم میگذارند تا بتوانند دنیا را در زیر پاهای خود حس کنند. در این مقاله با ایلیا گشت به مرتفع ترین شهر دنیا سفری خواهیم داشت، با ما همراه شوید.

معرفی کاتماندو

کاتماندو شهری است پر از افسانه های گوناگون. یکی از افسانه ها از تاریخ پیدایش شهر میگوید و راز دریاچه ای خشک شده در محل این شهر که بعدها به کاتماندو تبدیل شده و تنها 8 رود از این دریاچه باقی مانده که در شهر جریان یافتند.

افسانه ای دیگر از شانگریلای دست نیافتنی میگوید، آرمان شهر خیالی ای که در کوه های کونلون تبت قرار داشته و این شهر تمام ویژگی ها و خصوصیات آن را دارد. نام کاتماندو از ترکیب واژه های سانسکریت «کاسث» به معنی چوب و «مانداپ» به معنی سایه سار به وجود آمده است. از تغییر واژه کاسثمانداپ پس از سالها کاتماندو مشتق شده که آنهم از گستردگی سایه بان ها از فراوانی ساختمانهای چوبی این شهر گرفته شده است.

جغرافیا 

این شهر با ارتفاع 1400 متری از سطح دریا یکی از مرتفع ترین شهرهای جهان است که مساحتی حدود 5067 کیلومتر مربع دارد. این شهر که در مرکز نپال واقع شده با دو شهر پاتان و بهاکتاپور یک مجموعه شهری را تشکیل میدهند که در دره کاتماندو قرار گرفته است. همچنین رودخانه پگماتی نیز در نزدیکی آن جریان دارد.

آب و هوا

آب و هوای مطلوب و معتدلی بر شهر حاکم است اما این هوا کاملا فریبنده است و ممکن کمی دورتر هوا گرمتر، سردتر، یا حتی طوفانی شود. فصل موسمی آن با بارش منظم باران شدید همراه است و زمستان هایش روزهای گرم و شبهای خنک بدون باران دارد.

مشخصات شهر

کشور: نپال