کاتماندو

Kathmandu

مشخصات شاخص

کشور: نپال | Nepal
جمعیت: ۱٬۰۰۳٬۲۸۵
پیش شماره تلفن: ۱(۹۷۷)+
ساعت:

شرح

کاتماندو پایتخت نپال و بزرگ‌ترین شهر این کشور می‌باشد. هرچند که بیشتر جذابیت این شهر به مکان‌ها و معابد مذهبی آن است اما قرار گرفتن در دامنه رشته کوه‌های بی‌نظیر هیمالیا طبیعتی منحصر به فرد را نیز برای آن به ارمغان آورده است. قاعدتا اکثر گردشگران این منطقه کوهنوردانی هستند که برای فتح بلندترین قله جهان یعنی اورست به این شهر قدم می‌گذارند تا بتوانند دنیا را در زیر پاهای خود حس کنند. در این مقاله با ایلیا گشت به مرتفع‌ترین شهر دنیا سفری خواهیم داشت، با ما همراه شوید.

معرفی کاتماندو

کاتماندو شهری است پر از افسانه‌های گوناگون. یکی از افسانه‌ها از تاریخ پیدایش شهر می‌گوید و راز دریاچه‌ای خشک شده در محل این شهر که بعدها به کاتماندو تبدیل شده و تنها 8 رود از این دریاچه باقی مانده که در شهر جریان یافتند. افسانه‌ای دیگر از شانگری‌لای دست نیافتنی‌ می‌گوید، آرمان شهر خیالی‌ای که در کوه‌های کونلون تبت قرار داشته و این شهر تمام ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌را دارد.  نام کاتماندو از ترکیب واژه‌های سانسکریت «کاسث» به معنی چوب و «مانداپ» به معنی سایه‌سار به‌وجود آمده است. از تغییر واژه کاسث‌مانداپ پس از سال‌ها کاتماندو مشتق شده که آن‌هم از گستردگی سایه‌بان‌ها از فراوانی ساختمان‌های چوبی این شهر گرفته شده است.

جغرافیا

این شهر با ارتفاع 1400 متری از سطح دریا یکی از مرتفع‌ترین شهرهای جهان است که مساحتی حدود 5067 کیلومتر مربع دارد. این شهر که در مرکز نپال واقع شده با دو شهر پاتان و بهاکتاپور یک مجموعه شهری را تشکیل می‌دهند که در دره کاتماندو قرار گرفته است. همچنین رودخانه پگماتی نیز در نزدیکی آن جریان دارد.

آب و هوا

آب و هوای مطلوب و معتدلی بر شهر حاکم است اما این هوا کاملا فریبنده است و ممکن کمی دورتر هوا گرم‌تر، سردتر، یا حتی طوفانی شود. فصل موسمی آن با بارش منظم باران شدید همراه است و زمستان‌هایش روزهای گرم و شب‌های خنک بدون باران دارد.

دیدنی‌ها