کراچی | Karachi

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۴,۹۱۰,۳۵۲
پیش شماره تلفن: ۲۱(۹۲)+
ساعت:

شرح

کراچی | Karachi

کراچی اولین شهر بزرگ و پرجمعیت جمهوری اسلامی پاکستان و مرکز استان سند این کشور می‌باشد. هرچند که به عنوان دومین شهر ارزان جهان شناخته می‌شود اما آنقدر در دل خود عجایب شگفت‌انگیز دارد که محال است گردشگری را محصور زیبایی‌های خود نکند. شاید این شهر اولین شهر آسیایی بوده که واگن‌های تراموای قابل حمل با اسب داشته یا در دهه 1960 میلادی اتوبوس‌های دو طبقه در خیابان‌های آن تردد می‌کرده است. این شهر زیبای ساحلی که در جنوب شرقی پاکستان و در کرانه دریای عرب آرام گرفته حرف‌های زیادی برا گفتن دارد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر کراچی

تاریخ برای شهر کراچی با ورود مهاجران به آن رقم خورده و گسترش خاک شهر با پسروی آب دریا شروع شده که باعث ملحق شدن مناطق بات آیلند، کلفتن و گزری به آن شده است. طی سال‌های 1591 تا 1877 میلادی آب‌های دریا، چیزی حدود 50 مایل از ساحل این شهر فاصله گرفتند. حتی مناطق دیگری از آن مانند محمود آباد، منظور کالونی و اعظم بستی نیز زمانی جزیی از آب‌های دریا بوده‌اند. امروزه این شهر پر جمعیت‌ترین شهر پاکستان و ششمین شهر پرجمعیت دنیا شناخته می‌شود. شهر قائد نیز لقبی بوده که در زمان محمد علی جناح، بنیان‌گذار پاکستان به آن اعطا شده بوده است. 

گردشگری

موزه پاف PAF یا موزه جنگی پاکستان که جنگ‌افزارهای جنگ سال 1965 این کشور را نگهداری می‌کند، بازار شلوغ و پر ازدحام دولمن که هرچیزی در آن یافت می‌شود، موزه Mazar-E-Quaid که در میانه شهر قرار گرفته و یادبودی برای پدر پاکستان نوین است، موزه دریایی و برج اقیانوسی و یادمان سه شمشیر از جمله اماکن دیدنی و جذاب شهر محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر در جنوب شرقی پاکستان و در شمال غربی دلتای سند در ساحل دریای عرب قرار گرفته است و رودخانه‌های مالیر(از شرق به سمت جنوب و مرکز) و لیاری(از شمال به سمت جنوب و غرب) از میانه شهر در جریان هستند. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه تحت تاثیر دریای عرب نسبتا معتدل شده که بارش فراوان باران را موجب گشته است. از همین‌رو تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدلی را تجربه می‌کند.