کامپالا | kampala

مشخصات شاخص

کشور: اوگاندا
جمعیت: ۱,۶۸۰,۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۵۶+
ساعت:

شرح

کامپالا | kampala

کامپالا پایتخت و بزرگترین شهر اوگاندا است. و به پنج بخش مرکزی کامپالا بخش مرکزی ، بخش کاوپه ، بخش ماکیندیه ، بخش ناکاوا و بخش روباگا تقسیم شده است. در سال 2015 ، براساس Xuantong Wang و همکارانش ، این منطقه شهری تولید ناخالص داخلی اسمی تقریبی 13.80221 میلیارد دلار را تولید کرد. که بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی اوگاندا برای آن سال بود و نشان از اهمیت کامپالا برای اقتصاد اوگاندا دارد. گزارش شده است که کامپالا در میان شهرهای با سرعت در حال رشد در آفریقا ، با رشد سالانه جمعیت 4.03 درصد ،  توسط شهرداران شهر است. کامپالا بهترین مركز زندگی برای زندگی در شرق آفریقا ، پیش از نایروبی و كیگالی توسط مرسر ، یك آژانس مشاوره جهانی توسعه مستقر در شهر نیویورك قرار گرفته است.در ابتدا کامپالا فقط به تپه قدیمی کامپالای امروزی که قله آن واقع در قلعه لوگارد و مقر اولیه استعمارگران انگلیس بود ، قرار بود که به زودی در پروتستان اوگاندا قرار بگیرند.

در ابتدا کامپالا فقط به تپه قدیمی کامپالای امروزی که قله آن واقع در قلعه لوگارد و مقر اولیه استعمارگران انگلیس بود ، قرار بود که به زودی در پروتستان اوگاندا قرار بگیرند.قبل از ساخت انگلیس و اشغال این قلعه لوگارد ، این تپه یک مخزن شکار کاباکا  پادشاه بوگاندا بود و چندین گونه از آنتروپ وجود داشت ، اما عمدتا آنپالا بود.در نتیجه هنگامی که مأمورین استعماری انگلیس به کاباکا بوگاندا آن تپه اختصاص دادند ، از آن به عنوان “تپه ایمپالا” یاد کردند. Baganda ، که در آن قلمرو این شهرک سازی انگلیس واقع شده بود ، سپس “تپه ایمپالا” را به عنوان Akasozi ke’Empala ترجمه کرد. سپس به Kempala و در نهایت کامپالا کوتاه شد.و از این رو نام “کامپالا” به این شهرک سازی استعماری اولیه بریتانیا اشاره کرد که بعداً از این تپه قدیمی اشغال شده کامپالا در نزدیکی کیبوگا از پادشاهی بوگدانا از قبل موجود ، پخش می شود.

 کامپالا به عنوان پایتخت و موتور اقتصادی اوگاندا جمعیت قومی متنوعی دارد که از همه نقاط این کشور و همچنین از کشورهای همسایه مانند جمهوری دموکراتیک کنگو ، رواندا ، سودان جنوبی ، اریتره ، سومالی و حتی تا آنجا که از کشور گرفته شده است. کشورهایی مانند هند ، چین و غیره ، روابط صمیمی متقابل فرهنگی در کامپالا و حتی اوگاندا که به طور کلی صحبت می کنند ، هنوز هم غیرمعمول است. اگرچه بسیاری از ساکنان کامپالا در تماس نزدیک با یکدیگر زندگی می کنند و کار می کنند ، اما هنوز هم خودشان را با منشا قومی خود تعریف می کنند. این امر بیشتر در زبانهای بومی مورد استفاده در خانه ، محل های کار و حتی در فضاهای عمومی در کنار لوگاندا و انگلیسی مشهود است.

آب و هوای کامپالا

کامپالا دارای آب و هوای جنگلی بارانی استوایی تحت سیستم طبقه بندی آب و هوا Köppen-Geiger است. وجهی از هوای کامپالا این است که دو فصل سال مرطوب تر را در خود جای می دهد. در حالی که شهر ماه خشک واقعی ندارد ، از اوت تا دسامبر و از فوریه تا ژوئن بارش های سنگین تری را تجربه می کند. با این حال ، بین فوریه و ژوئن است که کامپالا بارندگی های قابل توجهی را در هر ماه مشاهده می کند ، در ماه آوریل به طور معمول بیشترین میزان بارش را به طور میانگین در حدود 169 میلی متر مشاهده می کند.

 

 

 

دیدنی‌ها