کالینینگراد | Kaliningrad

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۲۱۶۷۸
پیش شماره تلفن: ۴۰۱۲(۷)+
ساعت:

شرح

کالینینگراد | Kaliningrad

کالینینگراد شهری بندری در استانی به همین نام در بخشی جدا افتاده از خاک اصلی روسیه و بین لهستان و لیتوانی در دریای بالتیک است. این شهر با فاصله 300 کیلومتر از خاک روسیه، تحت اشغال نیروهای آلمانی بود که پس از جنگ جهانی دوم باز پس گرفته شد و در طول جنگ سرد نیز به عنوان پایگاه اصلی دریایی شوروی و ناوگان بالتیک آن در دریای بالتیک معرفی شد. این منطقه جدا افتاده با وجود اینکه کوچک‌ترین بخش روسیه است اما در عین حال سبزترین و جوان‌ترین بخش آن نیز شناخته می‌شود. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر کالینینگراد

کالینینگراد با نام‌های کونیزبرگ آلمانی، رگیومونتیوم لاتین، کرولویس لهستانی و کارالیاچیوس لیتوانی که به معنای شاهکوه می‌باشد، شناخته شده است. این شهر در گذشته منطقه دوک نشین پروس آلمان و مرکز استان پروس شرقی آن بوده، ایالت طبقه تئوتونیک پروسی نیز بوده است. جنگ جهانی دوم با وجود بمب افکن‌های بریتانیایی این منطقه به ورطه نابودی کشیده شد و پس از تصرف آن در سال 1946، توسط نیروهای شوروی، نام آن به میخائیل کالینین معروف شد. همچنین پیشتر و در جریان جنگ سرد ورود خارجیان به این منطقه به دلیل استقرار پایگاه ناوگان دریایی بالتیک در آن، ممنوع بوده است. 

ورزشگاه

ورزشگاه کالینینگراد قطعا یکی از برترین استادیوم‌های میزبان جام جهانی 2018 روسیه است که ساخت آن با ظرفیت 35 هزار نفر از سال 2015 شروع شده و در سال 2017 افتتاح شده است.

گردشگری

موزه ورلداوشن که به افتخار پرمیسل اوتاکار، کونیسبرگ به معنای کوهستان امپراطور نام‌گذاری و در ابتدا از چوب ساخته شده، کلیسای کونیسبرگ، برج دوهنا یا موزه کهربا و روستای توریستی فیش از جمله اماکن تاریخی و جذاب و دیدنی شهر هستند.

اقتصاد

نکته جالب در مورد شهر کهربای فراوان در شهر است که برای ساخت وسایل تزیینی و جواهرات مورد مصرف قرار می‌گیرد، اصلی‌ترین منبع طبیعی شهر و یکی از صنایع مهم آن به شمار می‌رود. این سنگ قیمتی در واقع شیره فسیل شده درختان است و از نظر رنگ، اندازه و شفافیت، انواع گوناگونی دارد. علاوه بر آن لک لک‌های فراوان نماد دیگر شهر شده‌اند که جنبه توریستی آن‌را به شدت تقویت می‌کنند.