کالاباکا | Kalabaka

مشخصات شاخص

کشور: یونان
جمعیت: ۲۱,۹۹۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۰
ساعت:

شرح

کالاباکا | Kalabaka

کالاباکا یکی از شهرهای زیبا، تاریخی و توریستی یونان است. کالاباکا بخشی از شهر تسالی است. تاریخ بنای این شهر به سال 1995 میلادی برمی گردد که در آن گنبدی باستانی کشف شد. این گنبد متعلق به یک کلیسای قدیمی (Saint John the Baptist) بود که نشان می داد یونانیان باستان در کالاباکا سکونت داشته اند.

مهم ترین جاذبه کالاباکا ، متئورا است. متئورا یکی از جواهرات یونان است که در نزدیکی شهر کالاباکا قرار گرفته است. در شمال غربی تسالی، تعدادی از سنگهای صخره ای با 24 صومعه ساخته شده در بالایشان وجود دارد که تنها 6 مورد از این صومعه ها هنوز استفاده می شوند و برای بازدید عموم باز هستند. باقی صومعه ها به حال خود رها شده اند.

در بالای قله های این صخره های ماسه سنگی تقریبا غیر قابل دسترس، از قرن یازدهم به بعد راهبان در این ستون های سر به فلک کشیده مستقر شدند. بیست و چهار صومعه، به سختی و با وجود مشکلات باور نکردنی، در قرن پانزدهم در زمان احیای ادیان ایده آل ساخته شد. نقاشی های قرن شانزدهم آنها مرحله کلیدی در توسعه نقاشی پس از بیزانتین است.

اینکه از نظر زمین شناسی چطور این صخره های عظیم در دل دشت  پدید آمده اند سوال مهمی است اما هر چه هست کارشناسان بر این عقیده اند که قطعا از 1000 سال پیش تا کنون وجود داشته اند.

برخی زمین شناسان بر این باورند که این منطقه 60 میلیون سال پیش بوجود آمده و این صخره ها در اثر زمین لرزه  و باد و باران اینچنین زیبا تراشیده شده اند.نیازهای حمایتی مشترک و اعتقادات مذهبی قوی، آنها را مجبور به متحد شدن در اولین جامعه راهبان کرد و در عین حال، رهنمودهای مشترک آنها، باعث شد تا برای ساخت صومعه هایی در بالای صخره ها وبا مرتفع ترین معماری و ارزش های هنری بسازند.

24 صومعه بر روی بی نهایت قله صخره ها از قرن چهاردهم تا قرن شانزدهم ظاهر شدند، 6 مورد از آنها هنوز مورد بررسی و تحسین قرار گرفته اند. این صومعه ها مراکزی از اعتقادات ارتدوکس در دوران بیزانتین بود که بعضی از بهترین قطعات هنری و صنایع دستی مذهبی را تولید می کرد و هنوز هم مجموعه ای از نسخ خطی گرانبهایی را که امروز در موزه هایشان قرار دارد را، به نمایش می گذارد.

رفتن به همه این صومعه ها کار آسانی نیست و برای بازدید از آنها باید برنامه ریزی کرد و نقشه داشت. سوال این است که در قرن 14 میلادی چطور آنها را ساخته اند؟

قبل از آنکه این بناها ساخته شوند راهب های زیادی در غارهای این منطقه زندگی می کرده اند و به عبادت مشغول. احتمالا آنها دست به دست هم داده اند تا بنایی باشکوه بسازند و در طول سالیان دراز دست به ساختن این بناهای باشکوه زده اند.

در تاریخ آمده به دلیل نبودن امکانات عده زیادی در راه ساختن آنها جانشان را از دست داده اند و مجروح شده اند. بالا بردن مصالح از این صخره ها کار آسانی نیست و قطعا قدرت ایمان را نشان میدهد.

همین صومعه هایی که هنوز هم محل عبادت هستند تا سالهای اخیر از داشتن برق و آب و دیگر امکانات محروم بوده اند.

راهبان در قدیم از شبکه گسترده ای از نردبانهای ناایمن برای دسترسی به صومعه ها استفاده میکردند. در سال 1920 میلادی تعداد زیادی پله در صخره ها تراشیده شد و دسترسی به ساختمانها بسیار راحت تر و برای توریست ها ممکن شد.

متئورای امروزی

صومعه های متئورا  در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و منطقه متئورا- آنتیکاسیا در حدود 2000 منطقه محیط زیستی به عنوان منطقه حفاظتی به منظور محافظت از گونه های نادر پرندگان و گل ها، توسط وزارت دفاع یونان اعلام شده است.

صومعه های متئورا یونان

همانطور که گفته شد در حال حاضر 6 صومعه فعال هستند و می شود از آنها بازدید کرد. البته اگر کوهنورد خوبی باشید می توانید از بقیه نیز بازدید کنید.

از جمله مکانهای دیگر این مجموعه میتوان به Doupiani Hermitage ، The Rock of Aghio Pnevma، Ypapanti Monastery، St. George Madilas، St. Nicholas (Badovas)، The Tower of Aghia اشاره کرد که هر کدام در  نوع خو بازمانده هایی اعجاب انگیز از دنیای قدیم بوده اند. در ابتدا خود صومعه ها را با هم مرور می کنیم و سپس به شیوه های دسترسی به آنها می پردازیم.

صومعه مقدس متئورن بزرگ Holy Monastery of Great Meteoron

این صومعه بزرگترین صومعه مجموعه متئورا است و در بالاترین ارتفاع در این منطقه واقع شده که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. این صومعه در حدود سالهای 1340 توسط راهب آتانازیوس ساخته شده است.

صومعه مقدس وارلام Holy Monastery of Varlaam

اولین بار یک کشیش جسور به نام وارلام در حدود سالهاس 1350 میلادی این صخره را کشف کرد و از آن بالا رفت و در آنجا 3 کلیسا، یک اتاق کوچک و یک تانک آب ساخت.

پس از او این صخره برای 200 سال دست نخورده باقی ماند تا اینکه دو برادر ثروتمند دوباره آن را یافتند و احیا کردند. تاریخ ساخت بنای فعلی این صومعه به قرن 16 میلادی باز میگردد و یکی از زیباترین صومعه های متئورا و پس از صومعه متئورن بزرگ ، بزرگترین در این مجموعه است. 195 پله برای دسترسی به این صومعه ساخته شده است.

صومعه مقدس سن استفان Holy Monastery of St. Stephen

این صومعه کوچک در اواسط قرن 16 ساخته شده است و هم اکنون بخشی از آن به موزه تبدیل شده. این صومعه تنها صومعه مختص خانمها در متئورا است که هنوز فعال است. در زمان جنگ جهانی دوم این مکان به شدت توسط نیروهای آلمانی مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید.

صومعه مقدس روسانو Holy Monastery of Rousanou

تاریخ ساخت این صومعه نیز به قرن 16 میلادی بازمیگردد و به افتخار زاهدی به نام باربارا ساخته شده است.