کابوه | kabwe

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۰۲,۹۱۴
پیش شماره تلفن: ۲۶۰+
ساعت:

شرح

کابوه | kabwe

کابوه مرکز استان مرکزی زامبیا است. این شهر همچنین ادعای زادگاه سیاست زامبیا را دارد زیرا در دوره استعماری یک مرکز مهم سیاسی بود. این شهر نیزیک مرکز مهم حمل و نقل و معدن است. معدنی که در 1 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر را اشغال می کند ، بسته است اما فلزات هنوز از باف های قدیمی استخراج می شوند. یک مطالعه توسط مؤسسه بلکسمیت نشان داد که کابوه یکی از ده مکان آلوده در جهان است که بیشتر به دلیل داشتن فلزات سنگین در مسیر آبهای محلی قرار دارد. یک گزارش سال 2014 نشان می دهد که سطح سرب خون کودکان اگرچه معدن متوقف شده همچنان ادامه می یابد.

اولین راه‌آهن کشور که با راه‌آهن رودزیان زمانی که این سرزمین به عنوان شمال غربی رودزیا و شمال شرقی رودزیا اداره می‌شد ، از ابتدای سال 1906 به معدن Broken Hill رسید و این شهر به پایگاه شمالی راه آهن تبدیل شد. دومین کارفرمای بزرگ بعد از صنعت معدن یک مرکز نگهداری لوکوموتیو در آنجا ساخته شد. در سال 1909 راه آهن به نپولا رسید که باید مس شود. اتحادیه های کارگران راه آهن نقش بزرگی در سیاست کشور داشتند. در زمان استعمار جدا شده نژادپرستانه قبل از رای گیری آفریقایی ها ، این شهر کرسی روی ولنسکی ، رهبر اتحادیه قدرتمند کارگران راه آهن رودسیا بود که نخست وزیر فدراسیون بدبخت رودسیا و نیاسلند شد.

امروزه شهر کابوه مقر راه آهن زامبیا است اما سطح اشتغال در راه آهن به شدت کاهش یافته است.با انعکاس موقعیت مرکزی کابوه و پایگاه اتحادیه راه آهن کابوه ، این مکان به عنوان محل برگزاری تظاهرات برگزار شده در 26 اکتبر 1958 در Mulungushi Rock در شمال شهر توسط گروه جداشده Kaunda-Kapwepwe از کنگره ملی آفریقای زامبیا انتخاب شد. بعداً آنها حزب سیاسی UNIP را تأسیس كردند كه رهبری جنبش موفقیت آمیز استقلال را برعهده گرفت و همچنان به برگزاری كنفرانس هایی در سنگ Mulungushi ، كه در زامبیا به عنوان “زادگاه استقلال” معروف شد ، ادامه داد.

بسته شدن معدن باعث سقوط اقتصادی برای کابوه شد. این شرکت دارای تعدادی از صنایع تولیدی از جمله کارخانه نساجی Zulia-China Mulungushi با سرمایه گذاری چینی ها در دهه 1980 است ، اما پس از تحمل خسارت های بزرگ ، این کارخانه در آغاز سال 2007 بسته شد. صنایع دیگر شامل داروسازی ، آسیاب و نخودآلات و اولین کارخانه آب آشامیدنی کابوه و برنزه کردن چرم است. در شرق شهر نیروگاههای برق آبی سد ملوونگشی ، سد میتا هیلز و آبشار لونسمفوا وجود دارد که برای بهره‌برداری از معدن و شهر ساخته شده است.مناطق کشاورزی تجاری شهر را در حدود 10 کیلومتری مرکز احاطه کرده و پیوندهای جاده ای و ریلی دسترسی آماده به بازارهای Copperbelt و لوساکا را فراهم می کند.