کبودرآهنگ | Kabudarahang

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۰٬۳۳۶
پیش شماره تلفن: ۰۸۱(۹۸)+
ساعت:

شرح

کبودرآهنگ | Kabudarahang

کبودرآهنگ یا کبود راهنگ یکی از شهرهای استان همدان است که مملو از جاذبه‌های توریستی جالب توجه و دیدنی است. این شهر بیشتر شهرت خود را مدیون غار علیصدر که از معدود غارهای آبی جهان و یکی از غارهای تالابی ایران محسوب می‌شود، می‌باشد. این شهر چهارصد ساله بسیار زیبا با داشتن جاذبه‌های تاریخی و مناظر طبیعی شگفت‌انگیز خود، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در پایتخت تاریخ و تمدن ایران یعنی استان همدان است. همراه ایلیا گشت این شهر بی‌نظیر تاریخی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر کبودرآهنگ

کبودرآهنگ که مشتق از دو واژه کبود به معنای آبی رنگ و راهنگ به معنای رودخانه است، وجه تسمیه خود را وامدار راهنگ‌هایی پر آب که در اطراف شهر جریان داشته و آب آن‌ها به تیرگی و کبودی می‌گراییده، می‌باشد. البته گاهی به اشتباه کبوترآهنگ نیز خوانده می‌شده و گفته می‌شود که واژه کبوترآهنگ به کاریزها و چشمه‌های اطراف شهر برمی‌گشته که به مکانی برای لانه کردن کبوترهای وحشی تبدیل شده بوده‌اند. تاریخ برای این شهر نیز طبق شواهد به دست آمده به سده‌های پیش از ظهور اسلام برمی‌گردد ولی قدمت شهر فعلی کبودرآهنگ به 400 سال پیش می‌رسد. مردم این شهر امروزه به زبان ترکی آذبایجانی تکلم می‌کنند و اقلیتی نیز به زبان کردی و فارسی صحبت می‌کنند.

اقتصاد

کارخانه معروف ویان در نزدیکی روستای ویان از جمله کارخانه‌های مهم این شهر است. همچنین نیروگاهِ شهید مفتح با تولیدِ سالیانه ۴۰ هزار و ۴۸۵ کیلووات تولیدِ ناخالصِ نیروی برق نیز در نزدیکی این شهر واقع شده است. 

گردشگری

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر غار علیصدر است که قدمت سنگ‌های موجود در آن به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی برمی‌گردد. همچنین قلعه باشقورتاران، پل کوریجان، حمام سنگی باشقورتاران و روستای تاریخی دوشانجق از دیگر جاذبه‌های توریستی و اماکن بسیار دیدنی شهر به شمار می‌روند.

جغرافیا

این شهر با شهرهای همدان در جنوب، فامنین در جنوب شرقی، رزن در شرق و بهار در جنوب غربی خود همسایه می‌باشد. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه مانند سایر شهرهای استان همدان به شدت متغیر می‌باشد. زمستان‌های بسیار سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل و خنکی را تجربه می‌کنند.