جیرفت | Jiroft

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۰۸,۸۵۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۴
ساعت:

شرح

جیرفت یکی از شهرستان‌های استان کرمان است. مرکز این شهرستان شهر جیرفت است. جیرفت از شمال به شهرستان کرمان، از جنوب به شهرستان عنبرآباد، از شرق به قسمتی از شهرستان بم و از غرب به شهرستان بافت و رابر محدود شده‌ است.

جیرفت، یکی از اقلیم های پر افتخار و پر پتانسیل سرزمین چهار فصل ایران است. در دیار کریمان و اقلیم زرخیر ایران یعنی استان کرمان، شهری به نام جیرفت وجود دارد که در گذشته های دور، به نام جرودس، کامادای، دقیانوس و قمادین از آن یاد شده است. منطقه ای ده ها هزار هکتاری که هکتار به هکتارش، همچون سرزمین ژاپنی ها، قیمت فراوانی برای آن در نظر می گیرند. کنار صندل در این شهر هنوز نشانه هایی از دوران پر شکوه قدیم جیرفت را در دل دارد.

زمین های حاصل خیرش را هکتاری ۱۱ میلیون تومان اجاره می دهند. ۲۶۴ هزار هکتار سطح زیر کشت این استان حاصل خیز سبب شده تا این استان، به عنوان ۵ استان تولید کننده ۱۰ محصول برتر کشاورزی ایران معرفی شود.

در جیرفت، به واسطه حاصل خیزی و پتانسیل اقتصادی فراوان، زمین، قیمت بالایی دارد و میانگین بارش بیش از ۱۸۰ میلی متری در سال سبب می شود تا همواره مرکبات و خرما و دیگر اقلام کشاورزی این خطه، مخاطبان بسیاری در داخل و آنسوی مرزها داشته باشد.

جیرفت را کالیفرنیای ایران و نگین خاورمیانه می گویند. شهری بکر که فقط ۶ ساعت زمستان دارد و در آن، فصل خزان، رنگی ندارد و همه اش بهار است و بهار و چند هفته ای هم تابستان. گفته شده که دو منطقه در دنیا تنها مشابه جیرفت ایران هستند: یکی بخش های هندوستان و دیگری استان کالیفرنیای آمریکا.

جایی که زمستان، فقط سه شب است و آن هم شبی دو ساعت (یعنی ۶ ساعت). هوای بهاری با حداکثر دمای ۳۵ درجه، سبب شده تا اطلاق عنوان کالیفرنیا به این منطقه، خیلی بی دلیل نباشد. کالیفرنیا را بهشت ایالات متحده عنوان می کنند که گویا قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ میلادی از این کشور جدا شود!

وجه تسمیه

جیرفت از دو کلمه «جیر» و «افت» تشکیل شده که جیر به معنی پست و پایین و افت نیز به معنی افتاده است. جیرفت همچون سوباتان گیلانی ها، به معنای جلگه پست آبرفتی به شمار می رود. جیرفت در جنوب استان کرمان واقع شده و شاید موقعیت جغرافیایی این خطه، در وجه تسمیه اش بی تاثیر نبوده است.

جیرفت، یکی از تاریخی ترین مکان های ایران است. همچون یزد و شیراز، بخشی از تاریخ این مرز و بوم را می توان در جیرفت دیار کریمان مشاهده کرد. آثار سنگی و کتیبه های آجری به خطوط ناشناخته که در این منطقه به وفور یافت می شود، خبر از قدمت طولانی زندگی و فرهنگ در این خطه می دهد.

طبق برخی از شواهد، جیرفت، روزگاری، بزرگ ترین مرکز تجاری جهان بوده است و شرایط ممتاز آب و هوایی آن نیز در رونق محصولات کشاورزی و صنعتی و کسب و کار تاجران و خریداران، بی تاثیر نبود. در کتاب کهن دیار که به معرفی آثار ایران باستان در موزه های بزرگ جهان می پردازد (نوشته بهنام محمد پناه)، چنین آمده که روزگاری، جیرفت، بهشت دنیای باستان قلمداد می شد.

جایی که کمی دورتر، زابل را می بینیم که با شهر سوخته اش، بهشت باستان شناسی جهان را از آن خود دارد. بنابراین، در ایام سرد زمستان ۹۵، جیرفت و زابل، میتوانند شما را با بهشت های ایران و جهان آشنا کنند که هم فال است و هم تماشا.

دیدنی‌ها