جینان

Jinan

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۶٬۸۱۳٬۹۸۴
پیش شماره تلفن: ۰۰۸۶
ساعت:

شرح

جینان یکی دیگر از شهرهای کشور زیبای چین است. جینان مرکز استان شاندونگ چین است.این شهر از کهنترین و سنتی‌ترین شهرهای چین است.

نام این شهر به معنای “جنوب جی” است و به رودخانه ی قدیمی یانگکه تا اواسط قرن نوزدهم در شمال شهر جریان داشت، اشاره دارد . رود جی در سال ۱۸۵۲ ناپدید شد وقتی رودخانه زرد مسیر خود را به سمت شمال تغییر داد و جای آن را گرفت. متون قدیمی تر این نام را به عنوان “Tsinan” )Wade-Giles romanization) یا “Chi-nan” نام گذاری می کنند.

در زمان سلسله Zhou (1045 پیش از میلاد تا ۲۵۶ قبل از میلاد)، شهر لیکسیا  قدرت عمده در منطقه بود. نام “لیکسیا” اشاره به محل جینان در پای کوه لی، که در جنوب شهر قرار دارد است. امروزه، لیکسیا نام یکی از روستاهای شهر است.

تاریخ اولیه

منطقه جینان در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. فرهنگ لانگشان اولین بار در دوران نوسنگی کشف شد. یکی از ویژگی های مشخص از فرهنگ لانگشان چرخ ساختن سفال است. بیشترین سفال های شناخته شده دارای ضخامت کمتر از ۱ میلیمتر  می باشد.

در طول دوره (۷۲۲-۴۸۱ قبل از میلاد( و دوران حکومت Warring States (475-221 قبل از میلاد)، منطقه جینان بین دو ایالت تقسیم شد: ایالت لو در غرب و ایالت چی در شرق. در سال ۶۸۵ قبل از میلاد، ایالت چی شروع به ساخت دیوار بزرگ چی در سراسر شهرستان چانگینگ کرد. بخش هایی از دیوار هنوز هم باقی مانده است و به عنوان مکان های دیدنی در دسترس هستند. گفته می شود Bian Que ، بر اساس افسانه ها، اولین پزشک چینی است که حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد فعالیت می کند، که بومی ساکن Changqing County است. زو یان (۳۰۵-۲۴۰ قبل از میلاد)، یک بومی از شهر Zhangqiu ، مفاهیم یین یانگ و پنج عنصر را توسعه داد. جوزف نییدم ، یک متخصص زیست شناسی بریتانیا ، زو را “بنیانگذار واقعی تمام اندیشه های علمی چین” توصیف می کند.

دوره جمهوری خواه

در سال ۱۹۱۹، پس از جنگ جهانی اول ، ژاپن در حوزه نفوذ آلمان در شاندونگ، از جمله کنترل راه آهن جیاجی، و نفوذ قابل توجه ژاپنی در جینان را در بر داشت. بر اساس برآوردهای یک مقام دولتی معاصر ژاپن، حدود ۲۰۰۰ ژاپنی در سال ۱۹۳۱ در جینان زندگی می کردند و حدود نیمی از آنها در تجارت تریاک شرکت داشتند که ژاپنی ها دارای یک انحصار آزادانه کنترل شده بودند که با مشارکت چین، معامله گران در طول دوران از جمهوری خلق چین ، ژانگ Zongchang ، با نام مستعار “Dogmeat “، از Jinan حکومت شاندونگ را برای یک دوره به دست گرفت.

پس از آغاز جنگ دوم چین و ژاپن ، نیروی تهاجمی ژاپنی از ۲۳ دسامبر ۱۹۳۷ به سمت شمال جینان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر عبور کرد. هان فوجی در روز های بعد از برگزاری تظاهرات، شهر را ترک کرد. او دستور داد که دفاتر دولت استانی و کنسولگری ژاپن در جینان سوخته شود و خلاء قدرت پس از آن باعث غارت گسترده در شهر شد.

پس از جنگ جهانی دوم

سربازان ژاپنی تا زمانی که در سال ۱۹۴۵ شکست نخورده بودند، جینان را کنترل کردند. پس از آن، سربازان Kuomintang مدت کوتاهی از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ کنترل شهر را به دست گرفتند. دولت والیت در این زمان توسط سرهنگ دوم وانگ یواو رهبری گردید . ارتش KMT در منطقه. حکومت KMT در جینان در سپتامبر ۱۹۴۸ با نبرد جینان به پایان رسید و در آن واحد ارتش آزادی بخش، تحت فرماندهی چن یی شهر را گرفت. جنگجویان جینان در هنگام حمله به مهاجمان، زمانی که نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حدود ۸۰۰۰ سرباز خود، به سمت کمونیست سوق داد. توضیح احتمالی برای تخلف او این است که از طریق بستگان او که توسط نیروهای کمونیست تحت بازداشت قرار گرفته بودند تحت فشار قرار گرفته بودند. ژنرال یو وو مسئول حلقه بیرونی حیاتی دفاع بود که از فرودگاه اصلی، ایستگاه راه آهن و منطقه تجاری محافظت می کرد. با از دست دادن این دارایی های انتقادی، وضعیت مدافعان شهر غیرقابل قبول بود. پس از تضعیف دفاع از شهر، ارتش آزادیبخش مردم، دیوار شهر را شکست و در ۲۴ سپتامبر ۱۹۴۸ وارد جینان شد.

آب و هوای شهر جینان چین

آب و هوای این شهر نیمه مرطوب و ۴ فصل است. در فصل بهار شهر خشک و بدون بارش است و در تابستان گرم و بارانی است. پاییز ملایم است و زمستان های سرد و خشکی دارد. شهر جینان چین یکی از ده شهر آلوده در دنیاست و هفتمین شهر آلود در چین است.