جیجو | Jeju

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵۹۲٬۴۴۹
پیش شماره تلفن: ۶۴(۸۲)+
ساعت:

شرح

جیجو جزیره‌ای آتشفشانی در کره جنوبی و یکی از 9 استان این کشور است که در بخش جنوب غربی آن واقع شده است. بلندترین دودکش آتشفشانی دنیا همراه با زمین‌های زیر کشت کلزا که منظره‌ای شگفت را به جزیره بخشیده‌اند از جمله دلایل محبوبیت و جذابیت این جزیره کره‌ای محسوب می‌شود. این جزیره زیبا و به خصوص که 1200 هزار سال قدمت دارد با وجود دور بودن از کره امروزه مقصد توریستی ایده‌آلی برای گردشگرانی است که به دنبال دیدن عجایب دنیا هستند. ایلیا گشت در این مقاله قصد در معرفی این جزیره زیبا با شکوفه‌های زرد کلزا را دارد.

معرفی جیجو

ظاهرا در گذشته‌های دور جزیره جیجو، به دلیل فاصله زیاد از کره و عدم امکان دسترسی به آن مکانی برای تبعید مجرمان و خیانتکاران بوده است. در آن زمان تنها راه دسترسی به جزیره تنها از طریق قایق میسر بود اما امروزه این جزیره دور افتاده پروازهای مستقیم و منظم از فرودگاه‌های بین‌المللی چون توکیو، اوزاکا، پکن و شانگهای (و فرودگاه‌های داخلی کره جنوبی) و همینطور ویزاهای لیبرال را داراست که راه رسیدن به آن را آسان‌تر کرده است. این جزیره را سرزمین گل‌های زرد کلزا می‌دانند که سرتاسر زمین جزیره را پوشانده و شکوه و جذابیتی خاص به آن بخشیده است.

تاریخچه پیدایش

به گفته باستان‌شناسان و دیرینه‌شناسان جزیره جیجو در حدود 1200 تا 700 هزار سال پیش به دلیل فوران گدازه‌های آتشفشانی از بستر اقیانوس سر بر آورده است. پس از آن کوه هالا بر اثر فوران دیگری در حدود 100 تا 300 هزار سال پیش به وجود آمده و در نهایت به دلیل آخرین فوران آن در 25 هزار سال قبل دریاچه دهانه و سد Baekrok در قله آن ظاهر شد. امروزه قله معروف هالاسان با ارتفاع 1950 متری در وسط جزیره آرام گرفته است. بقیه جزیره در واقع دامنه‌های پایینی این کوه است که با سنگ خاکستری تیره آتشفشانی و خاک خاکستر آتشفشان پوشیده شده‌است. 

گردشگری

این جزیره باوجود آتشفشان‌ «هالاسان» (hallasan)، پارک ملی نیمه گرمسیر با مساحت 224 کیلومتر، خط ساحلی، آبشارهای حیرت‌انگیز و طولانی‌ترین دودکش آتشفشانی در سال 2011 به‌عنوان یکی از 7 عجایب طبیعی دنیا شناخته شده است. همچنین غار مانجانگل، صخره‌های پدر بزرگ، سواحل شگفت‌انگیز jungmun، seogwipo و shinyang و خلیج Emerad، سرزمین عشق و مسیرهای پیاده‌روی olle از مناظر و فوق‌العاده زیبا و دیدنی جزیره محسوب می‌شوند.

آب و هوا

آب و هوای اقیانوسی ملایم بر این منطقه حاکم است که از مشخصه‌های آن کم‌ترین بازه تغییرات دما در طی سال آن می‌باشد. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها