شهر جده

Jeddah

مشخصات شاخص

جمعیت: ۵٬۱۱۲٬۰۱۸
پیش شماره تلفن: ۲(۹۶۶)+
ساعت:

شرح

جده شهری سه هزار ساله معروف به عروس دریای سرخ که در شبه جزیره عربستان و در غرب کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع شده است. این شهر که اخیرا مورد توجه گردشگران بی‌شماری قرار گرفته و رشد صنعت توریسم آن به هفتاد درصد رسیده، به عنوان پایتخت اقتصادی و گردشگری عربستان صعودی معرفی شده است. برگزاری جشنواره‌های تاریخی و برنامه‌های مختلف، مراکز خرید متعدد پر شده از بهترین برندهای دنیا، کافه‌ها، رستوران‌ها و فست‌فودهای فوق‌العاده به رشد صنعت توریسم آن کمک نموده‌اند. همراه ایلیا گشت این شهر تاریخی عربی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر جده

پیدایش شهر جده در مسیر تاریخ به ماهی‌گیرانی برمی‌گردد که بعد از فراغت از صید و ماهی‌گیری در این منطقه اتراق و استراحت می‌کردند. اما یک‌جا نشینی اصلی در آن و بنیان نمودن محلی دائمی برای اقامت به قبیله قضاعه می‌رسد. این قبیله در 2500 سال پیش بعد از کوچ به این منطقه در آنجا استقرار یافته و ساختمان‌هایی را بنا نهادند. در نهایت گسترش شهر و پیشرفت آن به دست خلیفه سوم مسلمانان یعنی عثمان بن عفان صورت گرفته که به دستور وی و در سال 647 میلادی اولین بندرگاه برای استقبلال از حجاج بیت‌الله الحرام و کسانی که از مسیر دریا به انجام مناسک حج آمده بودند، انجام شد. 

اقتصاد

این شهر که مهم‌ترین شهر گردشگری عربستان و بندر صیادی این کشور محسوب می‌شود، در صنعت ماهی‌گیری و همینطور گردشگری در عربستان پیش‌رو است. 

گردشگری

آب و هوای مناسب، سواحل زیبای دریای سرخ، برگزاری جشنواره‌های تاریخی، قبرستان باستانی و اسرارآمیز مقبره أمنا حوا که معروف به در بر داشتن پیکر حضرت حوا همسر حضرت آدم است، آسمان خراش حیرت انگیز جده که قرار است با 200 طبقه عنوان بلندترین آسمان خراش دنیا را از آن خود کند، از جمله دیدنی‌های این شهر عربی است.

جغرافیا

این شهر که در جنوب غربی عربستان و در کرانه دریای سرخ واقع شده، بعد از ریاض بزرگ‌ترین شهر عربستان شناخته می‌شود. این شهر درست در غرب شهر مکه و در 60 کیلومتری آن و در 419 کیلومتری شهر مدینه واقع شده است.

آب و هوا

آب و هوای آن متاثر از دریای سرخ گرم و شرجی است که در تابستان‌ها به اوج گرما و رطوبت خود حتی تا 50 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.