جوانرود | Javanrud

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ٥٤٣٥٤
پیش شماره تلفن: ۰۸۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

جوانرود شهری در شمال غربی استان کرمانشاه و در نزدیکی مرز کشور عراق است که با طبیعت بکر و کوهستانی زیبای خود به همراه بازارچه مرزی جالب توجهی که دارد، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این شهر یکی از شهرهای مهم اقتصادی در استان کرمانشاه است که از مراکز تجاری متعدد و غرفه‌های بی‌شماری برخوردار گشته و اقلام مختلفی از قبیل لوازم صوتی و تصویری، لوازم بهداشتی، آرایشی، خانگی… را به مشتریان عرضه می‌کند. اگر به دنبال سفری تفریحی و تجاری مناسبی هستید که از طبیعتی زیبا در کنار خریدهایی مناسب لذت ببرید، ایلیا گشت به شما این شهر را پیشنهاد می‌دهد.

معرفی شهرستان جوانرود

در واقع جوانرود قبل از اینکه نام شهرستانی در غرب ایران باشد، پیش‌تر نام منطقه اورامانات بود که شامل شهرستان‌های پاوه، ثلاث باباجانی، روانسر و قلعه جوانرود می‌شده است. اما در زمان پهلوی دوم این منطقه به اورامانات یا هورامانات تغییر نام پیدا کرد و  نام جوانرود مختص همین شهرستان شد. این نام نیز برگرفته از قلعه‌های حکومتی متعددی است که توسط سلسله‌های چند قرن اخیر مثل پهلوی و قاجار در این منطقه بنا نهاده شده‌اند و طبق شواهد موجود در کتب تاریخی این منطقه نام آن به 700 سال قدمت می‌رسد و پیش از آن با نام “الانی” شناخته می‌شده است. مردمان این منطقه از کردها غیور غرب کشور هستند که به گویش جافی تکلم می‌کنند و اهل تسنن و پیرو مذهب شافعی می‌باشند.

اقتصاد

در وهله اول تجارت و بازار معروف آن چرخ اقتصادی شهر را می‌چرخاند و بعد از آن دامداری، باغ‌داری و کشاورزی شغل اکثر ساکنین منطقه است. البته صنعت گردشگری که به لطف بازارچه مرزی آن خیلی رونق یافته است نیز از صنایع مهم شهر محسوب می‌شود. 

گردشگری

غار فوق‌العاده زیبا و شگفت‌انگیز کاوات یا قوری قلعه واقع در سلسله کوه‌های شاهو، مسجد جامع قدیم شهر که تاسیس آن به 1187 شمسی بازمی‌گردد و طبیعت زیبا و بی‌نظیر کوهستانی آن از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر در غرب ایران و در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده که در سمت شرق خود با کرمانشاه، در جنوب با سرپل ذهاب، از شمال با پاوه و در غرب خود با کشور عراق همسایه گشته است. 

آب و هوا

آب و هوای این منطقه معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و برفی و تابستان‌های خنک همراه است.