جلال آباد | Jalal abad

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۳۵۶,۲۷۵
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

جلال آباد شهری در شرق افغانستان است. این مرکز استان ننگرهار است. این شهر در محل اتصال رودخانه کابل و رودخانه کنر واقع شده است. این جاده با یک بزرگراه تقریباً 150 کیلومتری با کابل به غرب و یک بزرگراه 130 کیلومتری با شهر پیشاور پاکستان به شرق وصل شده است. یکی از پنج شهر بزرگ افغانستان است. جلال آباد به دلیل مجاورت با گذرگاه مرزی طرخام ، 65 کیلومتری از مرکز ، مرکز پیشرو فعالیت های اجتماعی و تجاری است. صنایع عمده شامل تولید مواد کاغذ روغنی و همچنین محصولات کشاورزی شامل پرتقال ، لیمو ، برنج و نیشکر به دلیل آب و هوای گرم آن است. این شهر دارای شش ناحیه و مساحت زمین 12،796 هکتار است. تعداد کل مسکن در این شهر 39586 است.

فاکسیان از مکانهای مقدس بودایی نظیر سایه بودا در ناگاراره یعنی جلال آباد مدرن بازدید و پرستش کرد. در سال 630 میلادی ژوان زنگ ، راهب معروف بودایی چینی ، از این شهر بازدید کرد که وی از آن به عنوان آدیناپور نام برده و تعدادی مکان دیگر در این نزدیکی هست. این شهر در گذشته مرکز اصلی فرهنگ یونان و بودایی گاندورا بود تا اینکه در قرن یازدهم توسط غزنویان فتح شد. با این حال ، همه در آن دوره به اسلام گرویدند زیرا برخی هنوز از پذیرش آن خودداری کردند. در Hudud العالم ، که در سال 982 بعد از میلاد نوشته شده است ، به روستایی در نزدیکی جلال آباد اشاره شده است که در آنجا پادشاه محلی بسیاری از همسران هندو ، مسلمان و افغانی داشته است.

گفته می شود که نام اصلی جلال آباد آدیناپور بوده است. در دهه گذشته قرن شانزدهم به افتخار جلالا ، پسر پیر روشن ، به جلال آباد تغییر نام یافت. این شهر مدرن در زمان سلطنت بابور ، بنیانگذار امپراطوری مغول ، برجسته شد. بابر محلی را برای این شهر انتخاب کرده بود که توسط نوه اش جلال الدین محمد اکبر در سال 1560 ساخته شده است. نیروهای انگلیس و هندی در سال 1838 ، در اولین جنگ انگلیس و افغانستان ، به جلال آباد حمله کردند. در نبرد جلال آباد 1842 ، اکبر خان سربازان انگلیسی را در مسیر خود به این شهر محاصره کرد. در سال 1878 ، در جنگ دوم آنگلو-افغانستان ، انگلیسی ها دوباره حمله کردند و اردوگاه هایی را در این شهر مستقر کردند ، اما دو سال بعد عقب نشینی کردند. این شهر یکی از مهمترین شهرهای فرهنگ پشتون محسوب می شود. سراج الامارات ، اقامتگاه امیر حبیب الله و پادشاه امان الله در سال 1929 هنگامی که حبیب الله کلکانی به قدرت رسید ، ویران شد. اما ، پناهگاه های دیگر ، گذشته های گذشته را حفظ می کنند. مقبره هر دو حاکمان توسط یک باغ روبروی سراج الامارت محصور شده است. سلیمانخیلس ، یک خانواده پشتون معروف به تحقیقات علمی خود ، اهل جلال آباد است. سایر خانواده های مشهور پشتون از روستاهای نزدیک جلال آباد نیز سرچشمه می گیرند.

آب و هوای جلال آباد

آب و هوای جلال آباد بیابان گرم است و یکی از گرم ترین مناطق افغانستان است. آب و هواي شهر شباهت بسياري با اقليم آریزونا در ايالات متحده دارد. که شش تا هشت اینچ باران در سال دریافت می کند که محدود به ماه های زمستان و بهار است. یخبندان ها معمولی نیستند و در طول تابستان دمای هوا می تواند حداکثر به 49درجه سانتیگراد برسد. قسمت های شمالی و جنوب غربی این شهر که از ارتفاع کمتری برخوردار است ، مکان هایی را برای بادهای شمال و غرب که در ماه های تابستان برای خنک شدن قطعات از آن استقبال می کنند ، استقبال می کنند. جلال آباد بالاترین رطوبت نسبی را در تابستان نسبت به سایر شهرهای افغانستان دارد. با این حال ، دمای متوسط ​​زمستان باعث شده است که افراد مختلف تاریخ تأسیس شهرک های خود را در این شهر کاهش دهند.