شهر جاکارتا

Jakarta

مشخصات شاخص

کشور: اندونزی
جمعیت: ۱۰٬۱۸۷٬۵۹۵
پیش شماره تلفن: ۲۱ (۶۲)+
ساعت:

شرح

یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای اسلامی شهر جاکارتا پایتخت اندونزی است. این شهر که مرکز سیاسی_اداری ایالت جاکارتاست، بزرگترین شهر اندونزی و مرکز اقتصادی_تجاری، حمل و نقل این کشور نیز می‌باشد. این ایالت یکی از پنج ایالت جزیزه جاوه است که مساحتی بالغ بر 590 کیلومتر مربع دارد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر می‌پردازد.

معرفی جاکارتا

جاکارتا که مقر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مهم اندونزی است، امروزه به‌عنوان مرکز آسه آن (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) نیز به شمار می‌رود. این شهر که در منطقه‌ای با تاریخ کهن قرار دارد شهری قلعه‌ای و قدیمی است. به نظر می‌رسد که این منطقه مقر انسان‌های نخستین بوده است. همچنین طبق اسناد تاریخی، دولتی هندو_جاوه‌ای در سده چهارم میلادی در این ناحیه فرمانروانی می‌کرده است. به دلیل واقع شدن در جزیره جاوه سابقه این شهر با پیشینه این جزیره آمیخته شده است.

آب و هوا

براساس نزدیکی شهر به دریا و موقعیت آن، دائمی بودن نسیم خشکی و دریا موجب افزایش آلودگی هوای شهر می‌شود. جاکارتا یکی از پرباران‌ترین مناطق جهان است؛ این شهر دارای حدود دو هزار میلیمتر متوسط باران سالانه و  رطوبت 81% سالانه می‌باشد.

جغرافیا

این شهر که در سواحل شمالی خود در کنار خلیج جاکارتا (یا خلیج بتاویا / بتاویه) و دریای جاوه قرار دارد، در سمت غرب با جزیره جاوه همجوار است. همچنین به دلیل واقع شدن در دشت، فاصله زیادی با ارتفاعات واقع در جنوب آن دارد. از میان شهر رودی به‌نام سیلیونگ می‌گذرد که از جنوب شهر به سمت شمال شهر در جریان است و نهایتا به خلیج جاکارتا می‌ریزد. علاوه بر آن رودهای گروگل در غرب و سونتر در شرق این ایالت نیز در نزدیکی شهر جاری‌اند.

حمل و نقل

این شهر سیزدهمین شهر بزرگ جهان از نظر جغرافیایی محسوب می‌شود و دارای سیستم متروای با اسم جداگانه “Jabodetabek” است. افزایش روزافزون جمعیت و ترافیک، یکی از مشکلات اصلی این ایالت بوده است که باعث احداث خیابان‌ها و بزرگراه‌های دو طبقه شده است. جلوگیری از کم شدن سرعت ماشین‌ها و نیز گران بودن زمین در جاکارتا از عوامل دیگر ایجاد بزرگراه‌ها و خیابان‌های دو طبقه در این شهر است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها