جهرم

Jahrom

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۴۱٬۶۳۴
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)
ساعت:

شرح

جهرم از شهرهای باستانی زیبای ایران که در تاریخی‌ترین استان این کشور یعنی استان فارس قرار گرفته است. این شهر که در گذشته به گهرم شهرت داشته، شهری مملو از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و حتی مذهبی است که به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است. اگر قصد سفر به شهری زیبا، با جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر و پیشنه تاریخی کهنی را دارید، ایلیا گشت به شما سرزمین نخل‌های فارس را پیشنهاد می‌دهد.

معرفی شهر جهرم

جهرم شهری تاریخی متعلق به سده چهارم قبل از میلاد که با نام گهرم و به معنای “جای گرم” شناخته می‌شده و پس از حمله اعراب به ایران به نام گهرم تغییر یافته است. این شهر در دوره هخامنشیان و حتی در زمان حکومت ساسانیان از رونق و آبادانی چشمگیری برخوردار بوده است. طبق شواهد یافته شده توسط باستان‌شناسان، ظاهرا این شهر به وسیله اردشیر اول، پنجمین پادشاه سلسله هخامنشی بنیان نهاده شده و از جایگاه ویژه‌ای نزد شاهزادگان هخامنشی برخوردار بوده است. این شهر محل درگیری آخرین نبرد بین اعراب و ایرانیان و یکی از بدترین جنگ‌های بین آنان بوده که پس از نبرد کوهی از اجساد برجای مانده است. امروزه نیز کوهی در غرب این شهر با نام کوه شهدا و دره‌ای معروف به دره لاشه یا جسد در نزدیکی آن، به عنوان یادگاری از آن دوران سخت وجود دارد.

اقتصاد

مانند دیگر شهرهای استان فارس دو صنعت کشاورزی و باغ‌داری از مهم‌ترین صنایع این شهر محسوب می‌شوند. نخل، مرکباتی مانند پرتقال، لیموشیرین، لیموترش، نارنگی و نارنج از مهم‌ترین محصولات باغی و گندم و جو و حبوبات، برنج، تنباکو و صیفی‌جات از مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن می‌باشند. همچنین یک منطقه ویژه اقتصادی و دو شهرک صنعتی نیز در این شهر وجود دارند.

جغرافیا

جهرم که در جنوب شرقی شیراز قرار گرفته، 170 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. همچنین با شهرستان‌های فسا در شرق و شمال شرقی خود، داراب در جنوب شرقی، لار در جنوب و فیروز آباد از شمال غربی تا جنوب غربی خود همسایه می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم این منطقه نیز نیمه گرمسیری و خشک است و دارای تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سرد می‌باشد.