جافنا

Jaffna

مشخصات شاخص

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۸۸,۱۳۸
پیش شماره تلفن: ۹۴+
ساعت:

شرح

معرفی شهر جافنا

جافنا مرکز استان شمالی سریلانکا است. این دفتر مرکزی اداری منطقه جافنا است که در شبه جزیره به همین نام واقع شده است. این شهر تقریباً از فاصله Kandarodai با 9.7 کیلومتر فاصله دارد که از دوران باستان کلاسیک به عنوان یک محل استقرار در شبه جزیره جافنا فعالیت می کرد. اطراف این شهر ، نالور ، به عنوان پایتخت پادشاهی چهار قرن قرون وسطایی جافنا خدمت کرده است. پیش از جنگ داخلی سریلانکا ، این دومین شهر پرجمعیت سریلانکا پس از کلمبو بود.

قیام شورشیان دهه 1980 منجر به خسارات گسترده ، اخراج بخشی از جمعیت و اشغال ارتش شد. از زمان پایان جنگ داخلی در سال 2009 ، پناهندگان و آوارگان داخلی شروع به بازگشت به خانه ها کردند ، در حالی که بازسازی دولت و بخش خصوصی آغاز شد. از لحاظ تاریخی ، جافنا یک شهر بحث برانگیز بوده است. این شهر در زمان اشغال پرتغال ها از شبه جزیره جافنا در سال 1619 که آن را به هلندی ها از دست داد ، به یک شهر بندری استعماری تبدیل شد. نیروهای صلح هند IPKF  به طور خلاصه در سال 1987 این شهر را اشغال کردند. LTTE دوباره از سال 1989 تا 1995 ، هنگامی که ارتش سریلانکا کنترل دوباره را به دست آورد ، این شهر را اشغال کرد.

مردم شهر جافنا

اکثریت جمعیت این شهر تریالیان سریلانکا هستند که تعداد قابل توجهی از سریلانکا مورها ، تامیل هندی و سایر اقوام حاضر در این شهر قبل از جنگ داخلی حضور دارند. اکثر تامیل های سریلانکا هندو هستند و مسیحیان ، مسلمانان و اقلیت کوچک بودایی نیز در آن دنبال می شوند. این شهر دارای تعداد بسیاری از موسسات آموزشی است که در دوره استعمار و پس از استعمار تأسیس شده اند. همچنین دارای تعداد موسسات تجاری ، واحدهای صنعتی جزئی ، بانک ها ، هتل ها و سایر موسسات دولتی است. این مکان در بسیاری از اماکن تاریخی مانند کتابخانه محبوب جافنا که به آتش کشیده شده و بازسازی شده و قلعه جافنا است که در دوره استعمار هلند بازسازی شده است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

این شهر توسط تالاب جافنا در غرب و جنوب آن ، کوکوکویل و تیرونلوی در شمال و نالور در شرق احاطه شده است. شبه جزیره جافنا از سنگ آهک ساخته شده است زیرا در دوره میوسن زیر دریا فرو رفته است. سنگ آهک از نوع خاکستری ، زرد و سفید متخلخل است. کل توده زمین صاف است و در سطح دریا قرار دارد. در فاصله یک مایلی از مرکز شهر ، جزیره Mandativu واقع شده است که توسط یک جاده متصل شده است. باغهای Palmyrah در جایی دیده می شود که از زمین برای ساخت و سازها استفاده نشده است. این شهر از نظر آب و هوای ساوانای گرمسیری با فصلی خشک بین فوریه و آگوست و یک فصل مرطوب بین سپتامبر و ژانویه است. جافنا دارای بالاترین میانگین دما در سریلانکا 83 درجه سانتی گراد است.

دما در ماه های آوریل – می و آگوست – سپتامبر بالاترین است. دما در ماه دسامبر – ژانویه سردترین است. میزان بارندگی سالانه توسط موسسه شمال شرقی وارد می شود و از یک مکان به مکان دیگر و همچنین از سال به سال دیگر متفاوت است. متوسط ​​بارندگی در قسمت غربی شبه جزیره جافنا 50 اینچ است.