ایرکوتسک | Irkutsk

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۲۰۱۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۷۳۹۵۲
ساعت:

شرح

ایرکوتسک | Irkutsk

ایرکوتسک عملا پایتخت سیبری شرقی – روسیه بوده و محبوب‌ترین مکان برای توقف در راه‌آهن بین مسکو و شرق است. با وجود تنها 45 کیلومتر فاصله از دریاچه‌ی بایکال، این شهر بهترین مکان برای کشف خط ساحلی غربی دریاچه است.

مسافرانی که به این ناحیه سفر می‌کنند حتما از آنچه می‌بینند شگفت زده خواهند شد. خانه‌های چوبی تزیین شده در کنار آپارتمان‌های استاندارد بلوک شوروی ، به علاوه بلوارهای عریض با ترافیک بسیار کم برای یک شهرستان 500000 نفری ، توریست‌ها و گردشگران را متعجب می‌کند.

دریاچه‌ی بایکال

دریاچه‌ی بایکال با عمق ۱۶۴۲ متر، عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین دریاچه‌ی دنیا به‌شمار می‌رود. این دریاچه‌ی ۲۵ میلیون ساله، در سیبری واقع شده است و با رشته‌کوه‌‌ها احاطه می‌شود. بایکال یکی از زلال‌ترین دریاچه‌های دنیا است و با نام مروارید سیبری نیز شهرت دارد. اقامتگاه‌های تفریحی زیادی در اطراف این دریاچه وجود دارند که آن را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در روسیه تبدیل کرده‌اند. با ۳۱۵۰۰ کیلومترمربع وسعت، این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان و بزرگ‌ترین منبع آب شیرین دنیا نیز است و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. تقریبا ۲۰ درصد از تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه جای گرفته است. 

ایرکوتسک محل بسیاری از درگیری‌های خونین میان جناح‌های روسیه در انقلابات مختلف بود. همچنین به عنوان یک محل تبعید برای روشنفکران ، هنرمندان مورد استفاده قرار می‌گرفت. کلیساهای متعددی ، از جمله کلیسای معراج ، زمین شناسی و تاریخ موزه ایرکوتسک در این شهر قرار دارد.

دیدنی‌ها