ایربید | irbid

مشخصات شاخص

کشور: کشور اردن
جمعیت: ۱,۹۱۱,۶۰۰
پیش شماره تلفن: +۹۶۲
ساعت:

شرح

ایربید پایتخت و بزرگترین شهر استان ایربید است. همچنین دومین شهر بزرگ اردن پس از عمان است که در حدود 70 کیلومتری شمال امان در خط الراس شمالی گیلاد قرار دارد ، دارای معادل پله ، بیت راس و ام قیس و تقریباً 20 کیلومتری جنوب سوریه است. این شهر در سکونتگاههای پی در پی دوران اولیه برنز ساخته شده است و احتمالاً کتاب مقدس بث اربل و Arbila of Decapolis ، یک لیگ هلنیستی از قرن اول قبل از میلاد تا قرن 2 قبل از میلاد بود.

جمعیت ایربید در اواخر قرن نوزدهم متولد شد و قبل از سال 1948 به عنوان یک مرکز مهم تجارت ترانزیت خدمت کرد.این شهر دومین کلان شهر بزرگ در اردن است که از نظر جمعیت پس از عمان جمعیت دارد. اما به عنوان یک شهر ایربید پس از امان و آز زرقا سومین شهر بزرگ است. استان فرمانداری ایربید دارای دومین جمعیت بزرگ و بیشترین تراکم جمعیت در پادشاهی است.این شهر یک قطب اصلی حمل و نقل زمینی بین امان ، سوریه به شمال و مافراک به شرق است.

دانشگاه ها در ایربید

منطقه ایربید همچنین دارای چندین دانشکده و دانشگاه است. دو دانشگاه برجسته دانشگاه علوم و فناوری اردن و دانشگاه یرموک هستند.آثار باستانی و گورهای موجود در منطقه نشان می دهد که این شهر در عصر برنز ساکن بوده است. تخمین زده می شود که قطعات سفال و سنگ های دیواری یافت شده در تل ایربید در سال 3200 B.C ساخته شده اند. در دوره هلنیستی ، ایربید ، که در آن زمان به عنوان Arabella شناخته می شد ، یک مرکز تجاری بزرگ بود. قبل از ظهور اسلام ، Arabella به دلیل تولید برخی از بهترین شراب های جهان باستان مشهور بود. منطقه در منطقه دارای خاک بسیار حاصلخیز و آب و هوای معتدل بوده و امکان رشد انگور با کیفیت بالا را فراهم می کند.

پس از فتوحات مسلمانان ، این شهر تحت حاکمیت امپراتوری مسلمانان قرار گرفت و به نام “ایربید” معروف شد که در این زمان از شراب به سمت تولید روغن زیتون تغییر یافت. گندم همچنین محصول مهمی در منطقه بود.این شهر امروز شلوغی یک شهر استانی خاورمیانه و زندگی شبانه جوانی را در یک شهر دانشگاهی معمولی در اختیار شما قرار داده است. . علاوه بر این ، این مرکز برای دو پردیس دانشگاه جامع علمی کاربردی بالقا و چندین کالج خصوصی است. خیابان دانشگاه که مرز غربی پردیس دانشگاه یرموک را تعریف می کند ، مورد استقبال افراد محلی و همچنین بازدید کنندگان خارجی گهگاهی است که برای استراحت در هر یک از رستوران ها و کافه های بیشمار خود که اواخر شب باز می شوند ، متوقف می شوند.

گردشگری

ایربید گرچه معمولاً یک مقصد مهم توریستی نیست ، اما دارای دو موزه قابل توجه است: موزه میراث اردن و موزه تاریخ طبیعی اردن ، هر دو در پردیس دانشگاه یارموک. علاوه بر این ، موقعیت استراتژیک ایربید در شمال اردن آن را به عنوان یک نقطه شروع مناسب برای گردشگران علاقه مند به دیدن دره اردن شمالی می باشد. در شمال اردن ، در یک فلات بارور واقع شده است.

از سال 2010 ، محدوده شهر ایربید به مساحت 30 کیلومتر مربع مساحت داشته است که بیشتر آن به عنوان مناطق مسکونی طبقه بندی شده و 74.3 درصد از کل مساحت را شامل می شود ، پس از آن مناطق خدمات را اشغال می کنند 9.5 درصد ، سپس مناطق خالی یا غیر اشباع 7.7 ٪ ، سپس 4.2٪ به عنوان مناطق تجاری و 3.3٪ به عنوان مناطق صنعتی طبقه بندی می شوند و سرانجام مناطق سبز مانند باغها 1٪ از کل سطح شهر را اشغال می کنند.

اقتصاد

بخش اعظم اقتصاد این شهر براساس بخش خدمات است که مستقیم یا غیرمستقیم با مؤسسات آموزش عالی در سطح شهر ارتباط دارد ، به عنوان نمونه 26 شرکت چاپ و نشر کتاب در شهر وجود دارد. تعداد کافی نت های سرانه در جهان بالاترین تعداد جهان است که ایربید را به سمت کتاب رکوردهای جهانی گینس برد. ایربید پایتخت فرهنگی اردن محسوب می شود. یک منطقه صنعتی واجد شرایط در ایربید وجود دارد.باشگاه الحسین مستقر در ایربید در سال 2008 در رده چهارم لیگ برتر فوتبال اردن قرار گرفت.

مسابقات خانگی این کشور در ورزشگاه شهر جوان پرنس حسن برگزار می شود. دیگر باشگاه بزرگ فوتبال در ایربید العربی است. در سال 1945 تأسیس شده و یکی از قدیمی ترین باشگاه های ورزشی در کشور است. از سال 2008 ، 22 باشگاه فرهنگی و ورزشی در ایربید  ثبت شده اند. ایربید میزبان بازی های Pan Arab 1999 در سال 1999 بود.