ایبیزا

Ibiza

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۱۳۲,۶۳۷
پیش شماره تلفن: ۳۴+
ساعت:

شرح

ایبیزا جزیره‌ای کاتالانیایی و یکی از معروف‌ترین تفریحگاه‌های کشور اسپانیا در مجمع‌الجزایر بالئاری در کرانه‌های زیبای دریای مدیترانه است. سواحل ماسه‌ای بی‌نظیر، شب‌های پر جنب و جوش و پرتکاپو، ورزش‌های آبی هیجان‌انگیز و امکانات رفاهی فوق‌العاده، این جزیره را به مقصدی افسانه‌ای از تفریحگاه‌های اسپانیا تبدیل نموده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این جزیره مدیترانه‌ای پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی جزیره ایبیزا

جزیره ایویزا، ایبیزا یا یابسه، در واقع جزیره‌ای صخره‌ای است با چندین منطقه و ساحل معروف که در لیست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده‌اند، و از این‌رو مکانی حیرت‌انگیز برای صخره‌نوردان و اکوتوریسم می‌باشد. پرندگان متنوع و مارمولک‌های مختلفی این جزیره را به عنوان زیستگاه خود انتخاب نموده و نیز پرندگان مهاجر و آب‌زی بسیاری در آن دیده می‌شوند. دسترسی به این جزیره با اتوموبیل یا اتوبوس به‌راحتی امکان‌پذیر بوده و بسیاری از شهرهای اروپا به فرودگاه آن پرواز مستقیم دارند. نکته جالب دیگر در مورد این جزیره فعال بودن آن در تولید موسیقی سبک چیل اوت و تکنو است که از این طریق نیز گردشگران فراوانی به خود جذب نموده و کافه‌ی معروف دل مار آن در جهان در این زمینه شهرت دارد.

اقتصاد

چرخ اقتصاد جزیره بر دوش صنعت گردشگری آن، درست مانند سایر جزایر بالئارس می‌باشد. بیشتر سطح این جزیره با زمین های کشاورزی سرسبز و قهوه ای روشن پوشیده شده و در بعضی از آن ها گندم، زیتون و … کشت می‌شود و در برخی دیگر از زمین‌ها، درختان بومی مثل کاج رشد می‌کند.

گردشگری

دالت ویلا یا ایویسا دالت ویلا منطقه‌ای حفاظت شده که قدیمی‌ترین منطقه شهر است، کلیسای جامع سانتا ماریا دی ایویسا، گورستان چند هزار ساله نکروپولیس پوچ دس مولینز، پارک ملی سس سالینز، منطقه معروف و معدن قدیمی آتلانتیس، جزیره فورمنترا، بازار هیپی و ساحل و منطقه شگفت‌انگیز ایبیزا از جمله مناطق گردشگری فوق‌العاده محصور کننده جزیره هستند. 

جغرافیا

این جزیره که در سواحل جنوب شرقی اسپانیا و بخشی از مجمع‌الجزایر بالئاری قرار گرفته، به همراه جزایر کناری خود یعنی فورمنترا و سواحل سن آنتونیو، کالا باسا و کالا کونتا، جزایر کاج مجموعه جزایر غربی را تشکیل می‌دهند. شهر سانت آنتونی دی پورت مانی، بزرگ‌ترین شهر جزیره و 42 کیلومتر بیشترنی طول جزیره است. خط ساحلی شمالی و جنوب غربی کوهستانی هستند و بلندترین قله در آنجا قله sa talia است که ۴۷۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و در منطقه جنوب غربی جزیره واقع شده است. 

آب و هوا

این جزیره با تابستان‌های بسیار گرمی که معمولا دمای آن بیشتر از 20 درجه سانتی‌گراد است و حتی شب‌های گرمی را سپری می‌کند و زمستان‌هایی که دمای آن بین 8 تا 14 درجه سانتی‌گراد می‌باشد، جز مناطق گرم سواحل مدیترانه شده است. 

دیدنی‌ها