لاسی | Iasi

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۹۰,۴۲۲
پیش شماره تلفن: ۳۲(۴۰)+
ساعت:

شرح

لاسی یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرها در کشور دراکولا یعنی رومانی است که دومین شهر بزرگ این کشور و یکی از تاریخی‌ترین شهرهای آن محسوب می‌شود. اگر قصد سفر به رومانی دارید، شهر تاریخ و تمدن اروپا را که پر از کلیسا، معابد و خانقاه‌های قرون وسطایی همراه پارک‌های بسیار زیبایی که مملو از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شیک و دنج است را به هیچ عنوان از دست ندهید. سفر به این شهر قطعا شما را به دل تاریخ پر فراز و نشیب قرون وسطا با معماری‌های سبک گوتیک خواهد برد. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر تاریخی داشته باشید.

معرفی شهر لاسی

تحقیقات باستان شناسان قدمت سکونت اولیه انسان‌ها را در شهر لاسی مربوط به دوران پیش از اسلام دانسته‌اند. بااین وجود شهرک‌های دیگری که در اطراف شهر آثار آنان برجا مانده گویای زندگی انسان در این منطقه و در اواخر دوران نوسنگی می‌باشد. وجود شهرک‌هایی با خانه‌های مستطیلی و کوره‌های نیمه مدور متعلق به قرن ششم تا هفتم خبر سکونت انسان‌های دوران نوسنگی در این منطقه می‌دهد در حالیکه کشتی‌ها و صلیب‌های یافت شده از قرن نه تا یازده میلادی شاهدی بر مسیحی بودن ساکنین منطقه هستند. این شهر که در منطقه تاریخی مولداوی واقع شده، به طور سنتی یکی از مراکز پیش‌رو در زندگی اجتماعی، فرهنگی، علمی و هنری رومانی می‌باشد. همچنین لاسی پایتخت مسیحیان مولداوی از سال 1564 تا 1859 و پس از آن اتحادیه کاگری از سال 1859 تا 1862 بوده است. برای سال‌های 1916 تا 1918 نیز به عنوان پایتخت رومانی شناخته می‌شده است. 

اقتصاد

به عنوان پایتخت اقتصادی منطقه مولداوی نقش بسیار موثری در صنایع منطقه دارد. این شهر یکی از مراکز اقتصادی مهم در رومانی است که اقتصاد آن به موسسات صنعتی و خدماتی متکی است. مهمترین بخش‌های خدمات مربوط به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، موسسات بانکی، موسسات تحقیقاتی و فرهنگی، موسسات دولتی و صنعت توریسم می‌باشند. همچنین از مهمترین مراکز فن‌آوری اطلاعات در شهرمی‌توان به شرکت‌های معروف (Amazon, Oracle, Continental, Xerox, Accenture, Capgemini) اشاره نمود. 

جغرافیا و آب و هوا

لاسی در شمال‌شرق رومانی جایی در بین دشت جیجا و فلات بارلاد در محل تقاطع مسیرهای تجاری تاریخی مهمی که مولداوی را به پادشاهی لهستان، پادشاهی حبسبرگ، تزار روسیه و قسطنطنیه متصل می‌کرده، واقع شده است. اقلیم غالب این منطقه آب و هوای مرطوب و قاره‌ای با چهار فصل متفاوت است. تابستان‌های گرم که گاهی دما تا 37 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد و زمستان‌های سرد با بارش متوسط برف و باران که گاهی دمای هوای شب به 15- درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. 

دیدنی‌ها