شهر هنگ کنگ

Hong Kong

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۷,۴۰۹,۸۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۸۵۲+
ساعت:

شرح

شهر هنگ کنگ جزیره‌ای خودمختار در جنوب چین با بیش از هفت میلیون نفر جمعیت است. این شهر یک منطقه تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین می‌باشد و به خاطر بندرگاه طبیعی عمیق خود، پذیرای کشتی‌های بزرگ باربری بین‌المللی است و در تجارت بین‌الملل شهرت فراوان دارد. با ایلیا‌گشت همراه شوید.

معرفی شهر هنگ کنگ

نام هنگ کنگ به معنی «بندرگاه عطرآگین» است. این شهر در قرن نوزدهم یک بندر بازرگانی بود اما اکنون یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به‌شمار می‌رود و واحد پول رسمی آن، دلار هنگ کنگ است.
این شهر به شهر آسمان‌خراش‌ها معروف شده زیرا ۳۹ ساختمان بلند با ارتفاع بیش از ۲۰۰ متر دارد و تعداد ۴ برج بلند از مجموع ۱۵برج مرتفع دنیا را در خود جای داده‌است. منطقه هنگ‌کنگ چهارمین منطقه در جهان از نظر تراکم جمعیت به‌شمار می‌آید.

جغرافیا

بیشتر سطح این منطقه شامل کوه و تپه است و ساخت‌وساز تنها در ۲۵ درصد از سطح آن انجام شده و حدود ۴۰ درصد مساحت نیز شامل پارک و ذخیره‌گاه‌های طبیعی است. هنگ کنگ بیش از ۲۰۰ جزیره دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها جزیره لانتاو است.

تاریخچه

 این منطقه از حدود پنج هزار سال پیش مسکونی بوده و آثاری از دوره نوسنگی در آن یافت شده‌است. چینی‌های هان (قوم اصلی چین) در زمان دودمان سونگ بین سال‌های ۹۷۰ تا ۱۲۷۹ از شمال چین به هنگ کنگ آمدند. هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمراتامپراتوری بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین به جمهوری خلق چین پیوست.

مردم

اکثر مردم هنگ کنگ دین به‌خصوصی ندارند و ناخداباور یا ندانم‌باور هستند. حدود ۴۳ درصد از مردم آن اعتقاداتی مربوط به سه دین بودایی، تائویسم و آیین کنفوسیوس دارند. در آنجا آزادی مذهب به درجه بالایی وجود دارد. زبان‌های رسمی چینی و انگلیسی است اما زبان رایج عملاً زبان کانتونی است که یکی از گونه‌های چینی می‌باشد. ۹۳٫۶ درصد از مردم چینی‌تبار هستند.

دیدنی‌ها