هیروشیما | Hiroshima

مشخصات شاخص

کشور: ژاپن | Japan
جمعیت: ۱۱۷۳۹۸۰
پیش شماره تلفن: ۸۲(۸۱)+
ساعت:

شرح

هیروشیما | Hiroshima

هیروشیما مرکز استانی به همین نام در کشور ژاپن است. هیروشیما شهری است که تاریخ آن با درد و خون و ویرانی رقم خورده است. شهری که نامش با بمب اتم مترادف شده است. قطعا وقتی اسم آن می‌آید اولین چیزی که به ذهن مردم می‌رسد بمباران اتمی سال 1945 است که ایالات متحده امریکا مسبب آن بوده است. اما بر خلاف تصور عموم هیروشیما دیگر شهری ویران و خرابه نیست. قدرت اتحاد و همبستگی ژاپنی‌ها آنقدر عظیم بوده که در تمام این سال‌ها از زیر آوارهای آن اتفاق وحشتناک، شهری بسیار پیشرفته و توسعه یافته را ساخته و به جهانیان نشان دهند. این شهر با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی امروزه یکی از قطب‌های بسیار جذاب ژاپن محسوب می‌شود، همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا داشته باشید. 

معرفی شهر هیروشیما

هیروشیما که از دو واژه ژاپنی “هی رو” به معنای گسترده و “شی ما” به معنای جزیره ترکیب شده و در کل به معنای جزیره وسیع است. در تاریخ 1 آوریل 1889 عنوان رسمی شهر را دریافت کرده و در یک آوریل 1980 رسما به یک شهر تبدیل شده است. تا قبل از آن این شهر تنها دهکده‌ای کوچک و ماهیگیری بود. اما تاریخ تلخ و دردناک آن از ششم آگوست سال 1945، ساعت 8:15 دقیقه صبح رقم می‌خورد. روزی که امریکا اولین بمب اتم خود را بر سر مردم بی‌گناه این شهر فرو می‌ریزد. زمانی که امریکا در پی انتقام از حادثه پرل هاربر بود، مردم بی‌گناه این شهر بودند که تاوان سختی برای این جنگ پرداختند. در جنگ جهانی دوم به فاصله سه روز دو بمب ۶۰کیلوگرم اورانیوم-۲۳۵ موسوم به پسر کوچک از فاصله ۵۷۶ متری بر سر مردم این شهر و ناکازاکی فرود آمد. این بمب که قدرتی برابر 20 هزار تن تی ان تی داشت تا پایان سال 1945 جان 140 هزار نفر و در فاصله سال‌های 1946 تا 1951 جان 60 هزار نفر دیگر را گرفت. فاجعه‌ای که برای همیشه در تاریخ ثبت شد. 

گردشگری 

از جاذبه‌های مهم گردشگری آن می‌توان به موزه یادبود و پارک یادبود یا موزه خاطرات بمب اتمی و پارک صلح (در مکانی که تنها ساختمان باقی مانده از بمباران اتمی وجود دارد)، قلعه هیروشیما، جزیره مایجیما با دروازه‌ی torii و زیارتگاه روی آب Itsukushima آن، پارک Chuo و زیارتگاه Gokoku در آن، باغ بسیار زیبای Shukkeien و باغ غرق شده اشاره نمود. همچنین هر ساله فستیوال گل در اولین هفته ماه May و نیز یادبود صلح که در روز ششم آگوست در پارک یادبود صلح برگزار می‌شود نیز از جمله جاذبه‌های توریستی شهر هستند. 

آب و هوا

اقلیم این شهر نیمه گرمسیری و مرطوب است که زمستان‌های سرد و پر بارش و تابستان‌های گرمی دارد. با این وجود جالب اینجاست که در این شهر بر خلاف سایر شهرهای ژاپن، تابش آفتاب به طور کامل اتفاق می‌افتد.