هتودا | hetauda

مشخصات شاخص

کشور: نپال | Nepal
جمعیت: ۱۵۲,۸۷۵
پیش شماره تلفن: ۵۷+
ساعت:

شرح

هتودا شهری فرعی در منطقه ماكوان پور منطقه نرایانی جنوب نپال است. این دفتر مرکزی اداری ماكوان پور ، یكی از بزرگترین شهرهای نپال است. شهر فرعی کلان شهر هتودا در محل تلاقی دو بزرگراه برجسته ملی واقع شده است. بزرگراه تریبووان و بزرگراه ماهندرا. این شهر به عنوان شهر سبز نامیده می شود  زیرا این شهر درختانی را در هر دو طرف جاده کاشته است. شهر هتودا در فاصله 76 کیلومتری شهر پایتخت ، کاتماندو ، از طریق مسیر سریع ، در مسافت 132 کیلومتری از بزرگراه دامان تریببوان و 224 کیلومتری از طریق نراینگاد واقع شده است. یک بزرگراه دیگر Kanti Lokpath در ماه مه سال 2018 ساخته خواهد شد و تنها سفر 2 ساعت از این شهر به کاتماندو طول خواهد کشید. همچنین اولین جاده تونل سازی ساخته می شود که اعتقاد بر این است که فاصله بین هتودا و کاتماندو را کوتاه می کند. پیش بینی می شود زمان سفر از کاتماندو به هتودا از طریق جاده تونل فقط 57 دقیقه و 13 ثانیه باشد. هتودا در منطقه مرکزی کشور واقع شده و در مرکز منطقه ماكوان پور واقع شده است. در طول جغرافیایی 27 ° 25 ‘N و طول 85 ° 02’ E قرار دارد و در سطح 300- 390متربالاتر از سطح دریا واقع شده است. مساحت شهر 261 کیلومترمربع است که در حدود 254 کیلومترمربع است

هتودا به عنوان پاک ترین شهر نپال در سال های 2016 و 2017 شناخته شد. به غیر از محیط طبیعی ، تعدادی بنای تاریخی و مکان های تاریخی برای بازدید در این شهر مانند معبد ماکوان پور گادی و معبد Devi پاتیوارا وجود دارد. بزرگترین شهرک صنعتی نپال همچنین در هتودا قرار دارد. این کارخانه معمولاً به عنوان کارخانه صنعتی هتودا شناخته می شود. هتودا با یک ساعت رانندگی از شهر مرزی بیرگونج نپال واقع در مجاورت راکسول هند است. هر دو بزرگراه موجود به کاتماندو – بزرگراه تریبووان و بزرگراه ماهندرا – از شهر عبور می کنند. برجستگی اقتصادی هتودا با ساخت Tribhuvan ، اولین بزرگراه ساخته شده در کشور آغاز شد. ریشه کن کردن مالاریا از جنگل های گرمسیری منطقه ، زمینه را برای رشد و توسعه یک شهرک فراهم می کند. نزدیکترین فرودگاه سیمارا است که درحدود 30 دقیقه رانندگی از شهر فاصله دارد.

 موقیت جغرافیایی هتودا

این شهر در یک ساختار جغرافیایی منحصر به فرد به نام Doon واقع شده است. این منطقه با کوه ها احاطه شده است ، و دامنه ماهاباراتا از شمال و کوه های سیواللیک در جنوب آن است. رودخانه های رپتی ، ساماری و کررا از طریق این شهر عبور می کنند و برای دیدار با نرایانی ، یکی از رودخانه های بزرگ نپال ، از جنوب غربی سرازیر می شوند.

اقتصاد هتودا

منطقه صنعتی هتودا یکی از بزرگترین ولسوالی های صنعتی نپال است. مسکن صنعت بزرگ ، متوسط ​​و کلبه ای دارد. سه کارخانه بزرگ ملی رنگ در HID واقع شده اند ، از جمله رنگ های آسیایی ، برگر و رنگهای یتی. به دلیل وقایع سیاسی در یک دهه گذشته ، HID در حال کاهش است که صنایع یا به کشورهای دیگر منتقل می شوند یا تعطیل می شوند. این شهر بیشتر یک شهر مسکونی طبقه کارگر است و به همین دلیل بخش قابل توجهی از جمعیت در صنعت یا دولت به کار می رود.