هرات | Herat

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۴۳۶,۳۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

هرات | Herat

هرات سومین شهر بزرگ افغانستان است. و به عنوان مرکز استان هرات ، واقع در دره حاصلخیز رودخانه هاری در بخش غربی کشور خدمت می کند. از طریق جاده حلقه به قندهار ، کابل و مزارشریف وصل می شود. بیشتر از طریق شهر مرزی اسلام قلعه با شهر مشهد در همسایگی ایران و مریم در ترکمنستان به شمال از طریق شهر مرزی طرقوندی ارتباط دارد. قدمت هرات به زمان اوستایی باز می گردد و به دلیل شراب سنتی آن به طور سنتی شناخته می شد. این شهر دارای چندین مکان تاریخی از جمله ارگ ​​هرات و مجتمع موسلا است. در دوران قرون وسطی هرات به عنوان معروف به مروارید خراسان به یکی از شهرهای مهم خراسان تبدیل شد. این حکومت از اوایل قرن 18 توسط حاکمان مختلف افغانستان اداره می شده است. در سال 1717 ، این شهر توسط نیروهای هوتاکی مورد حمله قرار گرفت تا اینکه در سال 1729 توسط افشاریان اخراج شدند. پس از مرگ نادر شاه و به قدرت رسیدن احمد شاه دورانی در 1747 ، هرات بخشی از افغانستان شد. در اوایل قرن نوزدهم شاهد برخی آشفتگی های سیاسی و تهاجمات نظامی بود اما پیمان 1857 پاریس به خصومت های جنگ انگلیس و فارسی پایان داد.

هرات در مسیرهای تجاری باستانی خاورمیانه ، میانه و آسیای جنوبی قرار دارد و امروز یک مرکز منطقه ای درغرب افغانستان است. جاده های هرات به ایران ، ترکمنستان و سایر مناطق افغانستان هنوز از نظر استراتژیک دارای اهمیت هستند. به عنوان دروازه ورود به ایران ، درآمد زیادی از گمرک برای افغانستان جمع می کند. همچنین دارای یک فرودگاه بین المللی است. این شهر دارای تراکم مسکونی بالا در اطراف هسته شهر است. با این وجود ، توطئه های خالی درصد بیشتری از شهر را نسبت به کاربری اراضی مسکونی تشکیل می دهد و بیشترین درصد از کل کاربری اراضی بیشترین کشاورزی را به خود اختصاص می دهد. امروزه این شهر نسبتاً ایمن به حساب می آید.

آب و هوای هرات

هرات آب و هوا ی نیمه خشک دارد. بارش بسیار کم است و بیشتر در زمستان رخ می دهد. اگرچه هرات تقریباً 240 متر پایین تر از کندهار است ، آب و هوا در تابستان معتدل تر است و آب و هوا در طول سال به دور از اختلاف نظر نیست ، گرچه دمای زمستان نسبتاً پایین است. از ماه مه تا سپتامبر وزش باد از شمال غربی با نیروی بسیار زیاد می بارد. زمستان نسبتاً معتدل است. برف همانطور که می افتد ذوب می شود ، و حتی در کوه ها طولانی نمی گذرد. سه سال از چهار سال آن را به اندازه کافی یخ نمی زند تا مردم یخ را ذخیره کنند. قسمت شرقی رودخانه هری از جمله رپید ها در زمستان سخت یخ زده است و مردم گویا در جاده ای از آن عبور می کنند.

دیدنی‌ها