جزیره هندورابی | Hendurabi Island

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۹۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۷۶
ساعت:

شرح

جزیره هندورابی یکی از جزایر جنوب ایران بین جزیره کیش و لاوان است که در خلیج فارس قرار دارد. این جزیره از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان است. در سال 89 جزیره هندورابی به همراه دو جزیره فارور بزرگ و کوچک به جزیره کیش ملحق شدند.

این جزیره در حدفاصل 325 کیلومتری بندرعباس، 133 کیلومتری بندر لنگه، 28 کیلومتری جزیره کیش و 9 کیلومتری بندر چیرویه واقع شده است.

ترکیب جمعیتی

بر اساس سرشماری شما 95 در این جزیره حدود 141 مرد و 50 زن زندگی می کنند که اغلب از قوم عرب هستند. بر همین اساس به فارسی و عربی تسلط دارند.

اقتصاد

اقتصاد مردم این جزیره تا قبل از الحاق به جزیره کیش صرفا صیادی بود ولی پس از این الحاق و به واسطه تبلیغات صورت گرفته و احداث کمپ های اسکان موقت گردشگران، گردشگری هم به منابع درآمدی آنها افزوده شد.

آثار تاریخی

یکی از جاذبه های جزیره هندورابی روستایی به نام  هندرابی و در نزدیکی آن دهی به نام الدورات وجود دارد. در جنوب غربی این روستا نیز آثار الصراه قرار گرفته است. در سال 908 هجری پرتغالی ها به جنوب ایران حمله کردند و در مدت حضورشان چند پایگاه ساختند. یکی از این پایگاه ها امروزه هنوز در دهکده پرتغالی نشین و یک دژ وجود دارد.

آب انبار

یکی از جاذبه های جزیره هندورابی آب انبار قدیمی جزیره است که هنوز در مواقع کم آبی از آن استفاده می کنند.

قبرستان

قبرستان جزیره به دلیل اینکه دین غال مردم سنی است به سبک سنی ها است. این قبرستان به قبرستان پرتغالی ها نیز معروف است.

سواحل صخره ای

سواحل صخره ای و زیبای جزیره هندورابی یکی دیگر از زیبایی های این منطقه است. این صخره ها در طی سالیان سال و بر اثر اصابت موج های دریا ساییده شده و در بعژضی قسمت های آن نیز غارهایی تشکیل گردیده است. این سواحل یکی از بهترین سایت های عکاسی محسوب می شود.

درخت انجیر معابد

انجیر معابد درختی بومی در خطه جنوب ایران است. اولین بار پرتغالی ها نهال این درخت از هندوستان به هندورابی آورده اند.

سافاری سواری، پلاژ بانوان، کلوپ دریایی و زمین بازی کودکان از دیگر جاذبه های هندورابی است. این جزیره همچنین دارای یک هتل، یک رستوران و یک  مسجد نیز هست.