هایدلبرگ | Heidelberg

مشخصات شاخص

کشور: آلمان
جمعیت: ۱۴۵۶۴۲ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۶۲۲۱
ساعت:

شرح

هایدلبرگ یکی از شهرهای ایالت بادن وورتمبرگ است و در جنوب غرب کشور آلمان واقع شده است. هایدلبرگ بعد از اشتوتگارت، کارلسروهه، مانهایم و فرایبورگ، از نظر وسعت در جایگاه پنجم ایالت قرار دارد. وجود میراث تاریخی، روح روشنفکری و گوناگونی فرهنگی در هایدلبرگ از جمله عواملی هستند که قادر به جذب گردشگران بسیاری در طول سال می باشند. همه ساله بیش از یک میلیون گردشگر از هایدلبرگ دیدن می کنند.  گردشگران برای سفر به این شهر به هیچ وجه دچار سرگردانی نخواهند شد زیرا راه های گوناگونی از جمله راه های هوایی یا مسیرهای ریلی مختلفی برای سفر به هایدلبرگ وجود دارد. هایدلبرگ از آب و هوای اقیانوسی برخوردار است. میانگین حداکثر دما در این شهر به ۹/۱۹ درجه سانتیگراد و حداقل آن به ۸/۴ می رسد.

  یکی از مشهورترین دانشگاه های جهان ، دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ، در این شهر قرار دارد. این دانشگاه قدیمیترین دانشگاه آلمان . همچنین رود نکار از بین این شهر عبور می کند.

هایدلبرگ با ساختمان های شیروانی دار خود و معماری های سنتی اش، دفینه ها و گنجینه های تاریخی مانند پل قدیمی قرون وسطایی خود، قلعه ی هادلبرگ، کلیسای روح القدس و خانه ی شوالیه سنت جورج، مکانی ایده آل برای گردشگران به شمار می آید.

این شهر در قیاس با شهرهای دیگر در جنگ جهانی دوم آسیب کمتری متحمل شد. هایدلبرگ، جزء اولین سازندگان دستگاه های چاپ بوده و امروزه کارخانه های تولید کننده این شهر به عنوان قدیمی ترین های این صنعت شناخته می شوند.

قلعه ی هایدلبرگ در سال های 1214، در ارتفاع هشتاد متری ساخته و یکی از جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود. همچنین این شهر توسط تپه های پوشیده از درخت احاطه شده و است با بالا رفتن از پله های قلعه و یا با طی کردن ِ مسیری مشخص با خط ریلی در دل کوهستان ،می توانید شاهد مناظری خیره کننده از شهر و طبیعت زیبای اطراف باشید. در میان این شهر و بر روی رود نکار پل کرال تئودور قرار دارد؛ پلی با شهرتی جهانی که دو بخش این شهر را به یکدیگر متصل میکند.

قلعه هایدلبرگ در آلمان

این کاخ که اقامتگاه هیات انتخاب کننده ولیعهد اروپا در حدود سال 1214 بود، ساخته شده بود تا هم از دید تاریخی و هم از دید ظاهری، کاخ شاهان باشد. چیزی شبیه به کاخ پاپ ها در اوینیون فرانسه، طراحی و ساخته شده بود تا عصاره ای از ارزش های دوره رنانس اروپایی آن زمان را بازتاب دهد؛ که نه تنها در دستیابی به این امر به طرز شگفت انگیزی موفق بود؛ بلکه حتی در قرن 21 همچنان به اثرگذاری خود ادامه می دهد. قلعه هایدلبرگ آلمان طی قرن ها ساخته شده است و بازتاب دهنده تمام سبک های معماری است، به عبارتی از رنسانس تا گوتیک. و تا زمان جنگ سی ساله اروپا در قرن 17، به طور تمام و کمال این ارزش های برتر زیبای اروپایی را حفظ کرد و در قرن 17 به عنوان یکی از عجایب ساخت بشر در جهان شناخته می شد و مورد احترام بود.

این اثر معماری بزرگ که ابتدا تنها یک بنا بود، طی قرن های 13، 14 و 15 تحت توسعه های بزرگی قرار گرفت که آن را تبدیل به مجموعه ای تماشایی و خارق العاده متشکل از طبق متون قرون وسطی، گفته کتاب ها، نوشته ها و حکاکی ها حداقل یک قلعه رویی و یک قلعه زیرین، شامل یک کلیسای کوچک، مجموعه از دیوارها و برج ها و گستره ای حیرت انگیز از باغ ها کرد. 
طی قرن های 17 و 18 بناهای کاخی شکل دیگری در اروپا با همان اندازه و زیبایی ایده آل قلعه هایدلبرگ آلمان ساخته شد، ولی این قرن ها خود دوران بدی برای قلعه بود. نه تنها این قلعه به زیبایی خود شناخته می شد، بلکه به خرابی های حاصل از جنگ ها نیز مشهور شد: حملات مستقیم برای اولین بار طی جنگ سی ساله به این کاخ تحمیل شد و برخورد صاعقه به قلعه هم آن را تخریب کرد و بخش هایی از آن کاملا خراب شد. 
اگر شما به توپ های جنگی و دیگر مهمات تخریب کننده مورد استفاده در آن زمان فکر کنید، می توانید تصور کنید که چقدر سازه سنگی قدیمی کاخ در برابر آن های ضعیف بوده است. نویسنده کلاسیک بزرگ فرانسوی، ویکتور هوگو، کسی که با علاقه بسیار درباره این مکان نوشته است، کمی از حس شوخ طبعی خود در توصیف خرابی این مکان به وسیله صاعقه استفاده کرده است، مخصوصا آن قسمتی که می گوید به نظر می رسد خود بهشت دست به کار شده تا این ساختمان زیبا را تخریب کند.  

دیدنی‌ها