هاربین | Harbin

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۱۰ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۹۷۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۴۵۱
ساعت:

شرح

هاربین یکی از شهرهای کشور جمهوری خلق چین است. این شهر بزرگ، یکی از شهرهای مستقل چین است. این شهر مرکز استان هیلونگ‌جیانگ است.

هاربین در شمال شرقی کشور چین قرار گرفته‌ است و مهم‌ترین شهر این منطقه به حساب می‌آید. دیگر شهر بزرگ این ناحیه شنیانگ است. هاربین در مقایسه با شن یانگ از شهرت بین‌المللی بیشتری برخوردار است و گردشگران و مسافران خارجی بیشتری را به خود جلب می‌کند. واژه هاربین در زبان منچو به معنی «مکانی برای خشک کردن تور ماهیگیری» است. این شهر که در کنار رود سونگ هوا واقع شده بود با تأسیس راه‌آهن شرق چین گسترش یافت و مهاجران بسیاری از امپراتوری روسیه به این شهر آمدند و در آن اقامت گزیدند.

به این شهر به دلیل داشتن زمستان‌های سرد لقب شهر یخی دادند و البته برای توریسم زمستانی تفرجگاه خوبی است. جشنواره مجسمه‌های یخی این شهر در زمستان معروف است.

شهر هاربین چین در سال ۲۰۰۴ از سوی اداره کل توریسم  به عنوان توریستی‌ترین شهر چین انتخاب شد. در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۱۰، سازمان ملل متحد به این شهر لقب شهر موسیقی را اعطا کرد.

هاربین به دلیل داشتن سردترین دمای فصل زمستان بین سایر شهرهای بزرگ چین، به شهر یخی معروف است و توریسم زمستانی از ویژگی‌های خاص این شهر می‌باشد. هاربین به فستیوال‌های ساخت آدم برفی آن در فصل زمستان مشهور است.  این شهر به لحاظ تاریخی، میراث روس‌ها به حساب آمده و به دروازه‌ روسیه-چین معروف است.

همچنین بخش قابل توجهی از جمعیت این شهر را افرادی با اصالت روس تشکیل می‌دهند. در سال‌های ۱۹۲۰، این شهر میزبان موقت پوشاک از پاریس و موسکو بود و به همین دلیل نیز، به عنوان پایتخت مد و پوشاک چین معروف گردید. این شهر در سال ۲۰۰۴ از سوی اداره کل توریسم  به عنوان توریستی‌ترین شهر چین انتخاب شد. در ۲۲ ژوئن سال ۲۰۱۰، سازمان ملل متحد به این شهر لقب شهر موسیقی را اعطا کرد.

فستیوال برف و یخ هاربین

زمستان و آب و هوای سرد و برفی طرفداران خاص خود را دارد و خیلی ها با فرا رسیدن زمستان خود را آماده تفریحات و ورزش های برفی می کنند. اگر شما هم عاشق زمستان هستید و از این که هنوز برف درست و حسابی نباریده شاکی هستید در این مطلب همراه ما باشید. 

 آب و هوای سرد و زمستانی باعث شده تا هاربین به «شهر یخی» شهرت پیدا کند و برنامه های تفریحی و توریستی فراوانی در این رابطه اجرا کند که مشهورترین آن ها بدون شک برگزاری فستیوال برف و یخ هاربین است. بنابراین این منطقه از چین یکی از سردترین و برفی ترین زمستان ها را شاهد است و همین موضوع باعث شده تا برای برگزاری فستیوال برف و یخ هاربین بسیار ایده آل و مناسب باشد. علاوه بر این، شهر هاربین قطب تجاری مهمی در مسیر بازرگانی sino-russian است. جالب است بدانید که این شهر از دهه ۱۹۲۰ به عنوان «پایتخت فشن چین» هم شهرت پیدا کرد؛ زیرا آخرین برندها و مدل ها و طرح های پاریس و مسکو قبل از آن که به شانگهای برسند به هاربین وارد می شدند. در سال ۲۰۰۴ طبق رای گیری ها شهر هاربین به عنوان «مدیریت گردشگری ملی چین» هم انتخاب شد و در سال ۲۰۱۰ از سوی سازمان ملل متحد لقب «شهر موسیقی» به این شهر چینی عطا شد. اما در کنار تمام این القاب و عناوین، مهم ترین دلیل شهرت این شهر، فستیوال برف و یخ هاربین است که هر سال پس از سال نو میلادی شروع می شود.