هانگا روآ | Hanga Roa

مشخصات شاخص

کشور: شیلی | Chile
جمعیت: ۳,۳۰۴
پیش شماره تلفن: ۳۲(۵۶)+
ساعت:

شرح

هانگا روآ در واقع شهرکی با راز و رمزهای فراوان و تاریخی غنی در کشور شیلی و جزیره زیبای ایستر است که جایی در میان اقیانوس آرام جنوبی پنهان شده است. این جزیره دور افتاده زیبا مکانی برای جولان مجسمه‌های غول پیکر موآی است که مهم‌ترین مظهر فرهنگی این جزیره محسوب می‌شوند. از همین‌رو سالانه مردم کنجکاو بسیاری برای کشف راز و رمز این مجسمه‌های غول پیکر راهی شهر هانگا روآ می‌شوند. ایلیا گشت در این مقاله سعی در معرفی این شهر کوچک شیلیایی دارد، با ما همراه شوید.

معرفی شهر هانگا روآ 

هانگا روآ مهم‌ترین شهر و بندرگاه جزیره ایستر در کشور شیلی است که با جمعتی حدود سه هزار نفر به مرکز این جزیره تبدیل شده است. به این شهر در زبان محلی Rapa Nui راپا نوی به معنای خلیج وسیع یا خلیج طولانی گفته می‌شود. دولت شیلی با ساخت شهرک کوچکی در جزیره ایستر محلی‌ها را در این مکان جمع کرد و بقیه زمین‌های جزیره را به یک شرکت برای پرورش گوسفند اجاره داد. در سال 1914 تنها 250 نفر در این جزیره ساکن بودند و بقیه جمعیت جزیره را گوسفندان تشکیل می‌دادند.

بر سر حاکمیت این شهر بین دولت شیلی و مردم محلی اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد تا جاییکه مردم محلی با تصاحب هتل‌های شهر خواستگار برگرداندن حق و حقوق آبا و اجدادی خود از دولت هستند. در این بین گاهی پلیس نیز مجبور به مداخله شده که نتیجه آن مجروح شدن 25 نفر از معترضین در اوت سال 2010 در جزیره بوده است. 

گردشگری

صنعت توریسم در حال حاضر اصلی‌ترین صنعت درآمدزای شهر است که آن‌هم وابستگی فوق‌العاده‌ای به مجمسه‌های معروف و غول پیکر موآی که در سراسر جزیره پراکنده شده‌اند دارد. موآی‌ها تندیس‌های چهارصد ساله باستانی هستند که بیشتر آن‌ها در راستای کرانه دریا به خط شده‌اند و گویی از این جزیره در برابر نیروهای پنهانی اقیانوس و حمله غریبه‌ها محافظت می‌کنند. پس از این مجسمه‌ها خیابان اصلی شهر به نام Avenida Atamu Tekena و موزه جزیره و نیز کلیسای کاتولیک رومی به نام صلیب مقدس که همگی در مرکز شهر قرار دارند از دیگر جاذبه‌ها آن محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

این شهر در بخش جنوبی ساحل غربی جزیره در میان دشت‌هایی زیبا و در نزدیکی آتشفشان‌های خاموش ترواکا و رانو کائو واقع شده است. فاصله آن از سانتیگو پایتخت شیلی حدود سه هزار و هفتصد کیلومتر است.