هامبورگ

Hamburg

مشخصات شاخص

کشور: آلمان
جمعیت: ۱۷۷۰۲۹۱
پیش شماره تلفن: ۰۴۰(۴۹)+
ساعت:

شرح

هامبورگ که یک شهر ایالتی و یکی از 16 ایالت آلمان است، دومین شهر بزرگ این کشور پس از برلین و هشتمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. همچنین سومین بندر بزرگ اروپا بعد از آنتروپ و روتردام  و نیز نهمین بندر بزرگ فعال دنیا به‌حساب می‌آید. این شهر ایالتی از یک بخش قدیمی در قسمت شرقی رود الستر و یک بخش جدید در قسمت غرب آلستر و چند محله در حومه ی شهر تشکیل شده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا در این شهر تاریخی گشتی بزنیم.

معرفی هامبورگ

هامبورگ که یک شهر تاریخی زیباست، در سال 808 میلادی به‌صورت قلعه‌ای نظامی و به‌عنوان پایگاه نظامی مرزی برای جلوگیری از حمله اسلاوها ساخته شد. بعدها به دست هیتلر به‌صورت بزرگ‌ترین و زیباترین بندر جهان درآمد. این شهر بندر اصلی و مرکز عمده ی تجارت و بازرگانی آلمان است. هامبورگ، علاوه بر پذیرش کشتی های اقیانوس پیما، از طریق خطوط راه آهن و آبراه های داخلی، با اروپای مرکزی در ارتباط است. نکته جالب در مورد این شهر وجود پله‌های زیاد است که حتی از ونیز و آمستردام نیز بیشتر هستند.

اقتصاد

این شهر به‌عنوان اولین بازار بورس آلمان و چهارمین بازار بورس اروپا در سال 1558 شروع به کار نمود. بعد از آن رسانه‌ها با تمام زیرشاخه‌های آن از شرکت‌های کوچک تبلیغاتی گرفته تا موسیقی و فیلم و تلوزیون، مهمترین صنایع آن هستند که سالانه باعث چرخش 25 میلیارد یورو پول می‌شوند. حمل و نقل و توریست، تجارت، شرکت‌های خدمات رسانی، مسکن، خانه سازی، کشاورزی و ماهیگیری از دیگر مشاغل مهم و صنایع اقتصاد آور این ایالت محسوب‌ می‌شوند. نکته جالب در مورد حمل و نقل این شهر بندری متروی آن است که جزء قدیمی‌ترین خط متروهای جهان است و از سال 1912 تا کنون فعالیت دارد.

جغرافیا

این شهر بندری موقعیت جغرافیایی جالبی از نظر  راه‌یابی به آب‌های آزاد دارد. در شرق خود توسط رودخانه‌های البه و الستر به دریای شمال می‌رسد و در غرب به دریای بالتیک متصل می‌شود. این ایالت که در شمال آلمان واقع شده، با شبه جزیره یوتلاند در شمال خود هم مرز است و در جنوب خود به منطقه اسکاندیناوی محدود می‌شود.

آب و هوا

آب و هوای آن نیز تحت تاثیر اقیانوس اطلس گرم و دریایی است. هوای سرد خفیف در فصل زمستان و تابستان خنک‌تر و ملایم‌تر نسبت به شهرهای شرقی این کشور دارد. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها