گیومری

Gyumri

مشخصات شاخص

کشور: ارمنستان
جمعیت: ۱۴۵٬۹۲۹
پیش شماره تلفن: ۳۱۲ (۳۷۴)+
ساعت:

شرح

شهر گیومری در شمال غربی کشور ارمنستان واقع شده که پس از ایروان دومین شهر پرجمعیت جمهوری ارمنستان می‌باشد. گیومری که مرکز استان شیراک است در 126 کیلومتری شمال ایروان قرار گفته است. در کتیبه‌هایی تاریخی اورارتویی که متعلق به سده هشتم پیش از میلاد است، عنوان کومایری برای نخستین در خصوص منطقه گیومری یاد شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر می‌پردازد.

معرفی شهر گیومری

 

تاریخچه شهر گیومری

نام این شهر با چندین بار تغییر در 401 پیش از میلاد کومایری نهاده شد. “آلکساندراپول” نامی که در طی سال­های 1837 تا 1924 بر این شهر گذارده شد و در دوران اتحاد شوروی بین سال­های 1990 تا 1924 “لنیناکان” نام داشت و در نهایت در سال 1991 پس از استقلال ارمنستان به گیومری تغییر نام داد. گیومری یک نام باستانی است که در نوشته‌های گزنفون یونانی هم می‌توان آن را دید.

خرید بلیط تهران ارمنستان با بهترین قیمت

فرهنگ و آداب و رسوم گیومری

در سال 1912 اولین اجرای اُپرا در ارمنستان در این شهر صورت گرفت. در همه ارمنستان،مردم این شهر را به قصه‌سرایی و داستان‌پردازی‌های خنده‌دار می‌شناسند. اولین سال تئاتر گیومری در سال 1928 تاسیس شد و ساختمان جدید آن در سال 1972 افتتاح شد.

شرایط  اقتصادی

آلکساندراپول سومین شهر تجاری و مرکز فرهنگی در منطقه قفقاز جنوبی در دوران قبل از اتحاد شوروی بود و بعد از تفلیس و باکو لحاظ میشد.  جمعیت الکساندراپول در پایان سده نوزدهم بالغ بر 100،32 تن بود که اکثرا نیز ارمنی بودند. 

جاذبه های شهر گیومری

موقعیت جغرافیایی

ارتفاع این منطقه از سطح دریا 1550 متر است . از حومه ها غربی شهر رود آخوریان عبور میکند.گیومری که در بخش مرکزی فلات شیراک قرار گرفته از شرق توسط کوهستان های پامباک و و از سمت جنوب توسط رشته کوه آتشفشانی اراگاتس احاطه شده است. این شهر 196 کیلومتر از دریای سیاه دور است.

خرید تور ارزان ایروان از ایلیا گشت

آب و هوای شهر گیومری

اب و هوای این منطقه نیمه خشک و قاره ای است که داشتن زمستان های سرد و برفی از مشخصه آن است. دمای هوا ممکن است تا منفی 41 درجه سیلیسیوس پایین بیاید و یا تا مثبت 36 درجه سیلیسیوس در تابستان بالا برود. میانگین بارش سالیانه این منطقه 500 میلی متر است. گیومری را از نظر آب و هوا میتوان شبیه مینه سوتا و داکوتای شمالی  دانست.

دیدنی‌ها