گولو | gulu

مشخصات شاخص

کشور: اوگاندا
جمعیت: ۵۰۳۴۵
پیش شماره تلفن: ۲۵۶+
ساعت:

شرح

گولو | gulu

گولو شهری در منطقه شمالی اوگاندا است. این مرکز تجاری و اداری ولسوالی گولو است. فاصله از گلو تا کامپالا، پایتخت اوگاندا و بزرگترین شهر ، تقریباً 340 کیلومتر با جاده است. این شهر توسط فرودگاه گلو و یک خط راه آهن سرو می شود.در زمان حکومت انگلیس باگول در قرن 18 و 19 ، اوگاندا شمالی نسبت به بقیه کشور کمتر توسعه یافته بود. افراد در ارتش و پلیس سربازی شدند بسیاری از آنها برای جنگ در جنگهای جهانی اول و دوم فرستاده شدند. در دهه 1960 ، بسیاری از پناهندگان سودانی ، رواندایی و کنگو در این شهر ساکن شدند.

ارتش مقاومت لرد در دهه 1990 پس از رفتن اوما ، لاکوینا به کنیا به وجود آمد. LRA در گلو و جوامع اطراف به طور فزاینده ای خشونت بار شد. تا 15000 کودک معروف به “مسافران شبانه” ، هر شب عصر برای ایمنی در شهر گریختند. در سال 1996 ، دولت اوگاندا به همه غیرنظامیان در شمال اوگاندا دستور داد تا در اردوگاه های آوارگان داخلی مستقر شوند. سازمانهای مختلفی از قبیل “توقف نسل کشی در شمال اوگاندا” این اردوها را “اردوگاه های کار اجباری” نامیدند و خواستار تعطیل فوری آنها شدند. در یک زمان ، حدود دو میلیون نفر در این اردوگاه ها زندگی می کردند. در آوریل 2009 ، همه اردوگاه های آوارگان بسته شدند و افراد مجاز به بازگشت به دهکده های خود بودند. تا ژوئیه 2009 ، حدود 1،452،000 نفر داوطلبانه از اردوگاه ها خارج شدند تا به خانه برگردند. از بهار 2007 ، آرامش نسبی در منطقه برقرار شد زیرا LRA به یک تهدید بسیار کم اهمیت تبدیل شد.

گولو خانه دانشگاه گلو است که برنامه های گسترده ای از جمله کشاورزی ، پزشکی ، مدیریت تجارت و حل و فصل جنگ دارد. این دانشگاه یکی از سه دانشگاه دولتی منطقه شمالی است و دیگری دانشگاه مونی در آروا و دانشگاه لیرا در لیره است. دانشگاه گلو موسسه اصلی دانشکده پزشکی دانشگاه گلو است ، یکی از نه دانشکده پزشکی معتبر در اوگاندا تا فوریه سال 2015بود. سه بیمارستان در این شهر وجود دارد: لاکور بیمارستان سنت مری ، بیمارستان ارجاع منطقه ای گلو و بیمارستان مستقل گلو. این شهر توسط فرودگاه گلو انجام می شود که دارای یک باند فرودگاهی است که 10314 فوت دارد. فرودگاه گلو بعد از فرودگاه بین المللی انتبب دومین فرودگاه بزرگ در اوگاندا است.

گولو دارای ایستگاهی در راه آهن سنج است که Tororo و Pakwach را به هم متصل می کند ، که از سال 1993 تاکنون از کار خارج شده بود. راه آهن Rift Valley بودجه پاکسازی پوشش گیاهی و تعمیر زیرساخت ها را تأمین می کند ، بنابراین اجازه می دهد اولین قطار تجاری به مدت 20 سال از طریق آن اجرا شود. مکان اصلی بازی برای ورزشگاه Gulu United FC استادیوم یادبود Pece War است که ظرفیت 3000 نفر را دارد. این استادیوم توسط انگلیسی ها در سال 1959 ساخته شده است و بازسازی های طولانی مدت با تأخیر در آوریل 2017 آغاز شده است.