گوتنبرگ | Gothenburg

مشخصات شاخص

کشور: سوئد
جمعیت: ۱،۰۰۱،۰۳۲
پیش شماره تلفن: ۳۱(۴۶)+
ساعت:

شرح

گوتنبرگ | Gothenburg

گوتنبرگ شهری واقع در جنوب غربی کشور سوئد، دومین شهر بزرگ این کشور و پنجمین شهر بزرگ بین کشورهای نوردیک است. این شهر زیبا و سرسبز با تاریخ و فرهنگی غنی و جاذبه‌های متنوع و تفریحات عالی از گردش‌پذیرترین و پربازدیدترین شهرهای کشور سوئد محسوب می‌شود. چشم‌اندازهای بی‌نظیر، خانه‌های رنگارنگ، قلعه‌های تاریخی، موزه‌های فراوان به علاوه صفا و آرامشی که بر شهر حاکم است‌، آن‌را جزو شهرهای ایده‌آل جهانی نموده است. همراه با ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا خواهیم داست.

معرفی شهر گوتنبرگ

گوتنبرگ که به یوتبری هم معروف است در سال 1621 توسط گوستاو آدولف دوم پادشاه سوئد در دهانه رود یوتا بنا نهاده شد. در قرن‌های هفدهم و هجدهم به اهمیت استراتژیک آن افزوده و به دروازه غرب این کشور تبدیل شد. جالب اینجاست که سیاستمداران و ثروتمندان هلندی و اسکاتلندی چنان علاقه‌ای به این شهر پیدا کردند که بعد از مهاجرت به آن، معماری آن‌را مشابه شهر آمستردام در کشور هلند پایه‌ریزی نمودند. این شهر نسبت به استکهلم از آرامش و ثبات بیشتری برخوردار است و همچنین نسبت به آن اروپایی‌تر می‌باشد.  دو دانشگاه بسیار معتبر یعنی دانشگاه صنعتی چالمرز و دانشگاه یوتبری که از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین دانشگاه‌های اروپا‌ هستند نیز در این شهر واقع شده‌اند.

اقتصاد 

هرچند ماهیگیری در قرن هجدهم مهم‌ترین صنعت شهر بوده اما با تاسیس کمپانی هند شرقی در سال 1731 در آن، رشد تجارت خارجی آن آغاز شد. توسعه صنعتی آن از قرن نوزدهم شروع و در قرن بستم دو کارخانه بسیار مهم و معتبر یعنی بلبرینگ‌سازی اس کا اف و خودروسازی ولوو در این شهر تاسیس شدند. 

جغرافیا

این شهر درست در کنار تنگه معروف کاتگات در ساحل غربی سوئد یعنی در منطقه‌ای باریک بین مرزهای دانمارک و نروژ واقع شده است. 

آب و هوا

آب و هوای نسبتا گرم و ملایم همراه با بارش فراوان باران حتی در ماه‌های خشک سال از ویژگی‌های اقلیمی آن است. 7/6 درجه سانتی‌گراد میانگین دمای هوا و 772 میلی‌متر میانگین بارش سالانه آن است.