گویاس | Goiás

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶٬۰۰۴٬۰۴۵ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۵۵
ساعت:

شرح

گویاس | Goiás

گویاس یکی از ایالات غربی کشور برزیل است. کویاس برگرفته از نام یکی از جوامع بومی است و ریشه آن گایا به معنی «همان شخص» یا «مردم همان منطقه» است. این ایالت شامل شهرهای Tocantins، Bahia، Minas Gerais، Mato Grosso do Sul و Mato Grosso است.

پرجمعیت ترین منطقه آن، Goiás با چشم انداز chapadões (پلاتو) مشخص می شود. اوج فصل خشکسالی، از ماه ژوئن تا سپتامبر، است و نبود بارندگی باعث می شود سطح رودخانه Araguaia پایین رود و تقریبا 2 کیلومتر (1.2 مایل) از سواحل را پوشش می دهد و این امر جذابیت اصلی این ایالت است.

پارک ملی Emas در شهر Mineiros، دارای انواع گل و گیاه بومی این منطقه است که هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در شهر Chapada dos Veadeiros نیز جاذبه هایی مانند انواع  دره ها، تپه ها و آبشارها هستند. از دیگر جاذبه های دیگر ایالت  تاریخی می توان به شهر تاریخی گویاس اشاره کرد که در  132 کیلومتر (82 مایل) از Goiânia واقع و در آغاز قرن 18تاسیس شده است.

از جاذبه های این منطقه می توان به چشمه های آبگرم اشاره کرد که سالانه حدود یک میلیون نفر را به خود جذب می کند. اولین اکتشاف اروپایی در برزیل شهر سائوپائولو بود که در قرن هفدهم انجام شد. سال 1682 نیز طلا  توسط بارتولومو بوئونو دا سیلوا (Anhanguera) در  رودخانه Araguaia کشف شد. بعدها محل سکونت او در سانتا آنا تاسیس و  تبدیل به شهر استعماری Goiás Velho و پایتخت سابق دولت شد. در سال 1744 نیز منطقه وسیعی در داخل که اکثر آن هنوز توسط اروپاییان کشف نشده بود، یکی از بزرگترین نیروگاهها بود و در سال 1822 به استان امپراتوری برزیل تبدیل شد.

گویانا، بزرگترین شهر و مرکز این ایالت است که در سال 1933 جایگزین پایتخت سابق  گویاس شد و در فاصله  110 کیلومتری شمال غربی آن قرار دارد. در سال 1937 دولت ایالتی به این منطقه نقل مکان کرد و در سال 1942 . Goiânia افتتاح شد.

 در حال حاضر این شهر یکی از سریع ترین شهرهای در حال رشد برزیل و یکی از شهرهای قابل ملاحظه این کشور است.

این شهر همچنین از نظر صنعتی، فرهنگی ، هنری و موسیقی شهرت دارد.