گلاسکو | Glasgow

مشخصات شاخص

کشور: اسکاتلند
جمعیت: ۱,۲۰۹,۱۴۳
پیش شماره تلفن: ۱۴۱(۴۴)+
ساعت:

شرح

گلاسکو بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر پرجمعیت در امپراطوری عظیم بریتانیاست که مملو از بناهای تاریخی، پارک‌های زیبا و موزه‌های فوق‌العاده است. علاوه بر این‌ها، مردم این شهر را بیشتر با دانشگاه‌های خاص و منحصر به فردش می‌شناسند که زبانزد تمامی جهان می‌باشند. ترکیب زیبای معماری شبک گوتیک و قرون وستا با معماری مدرن و پیشرفته در کنار جنگل‌ها و پارک‌های فراوان که نمایی سبز و زیبا دارند به همراه زیبایی بی‌نظیر اقیانوس اطلس، چشم انداز فوق‌العاده‌ای را به این شهر بخشیده است. همراه ایلیا گشت در سفر به این شهر زیبا ما را همراهی کنید.

معرفی شهر گلاسکو

گلاسکو تا قبل از قرن هفدهم میلادی تنها روستای کوچکی در رود کلاید بود که با بنیانگذاری دانشگاه گلاسکو در سده پانزده میلادی به سرعت روبه رشد و پیشرفت حرکت کرد. این دانشگاه نقش بسیار مهمی در دوره‌ای موسوم به دوره روشنگری اسکاتلند ایفا نمود. عمده رونق تجاری این شهر مدیون کشاورزی صنعتی و بسیار وسیع آن در جزایر دریای کارائیب و امریکای شمالی ست که قرن‌های شانزده و هفده میلادی، زمانی که سرزمین‌های امریکای شمالی یعنی کانادا و ایالت متحده امروزی، همچنان متعلق به پادشاهی بریتانیا بودند. دانش فنی، کشتیرانی پیشرفته و نیروی کار رایگان برده‌های سیاه به این پیشرفت بی سابقه در کشاورزی گلاسکو کمک شایانی نمودند. عمده این محصولات کشاورزی توتون و تنابکو بودند که با کشتی به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر می‌شدند.

جالب اینجاست که این شهر یکی از خواستگاه‌های انقلاب صنعتی در قرن‌های هجده و نوزده میلادی بود چراکه جیمز وات مخترع اسب بخار و جوزف بلک کاشف دی اکسید کربن و معلم جیمز وات هر دو مشاهیر این شهر بودند. نکته جالب دیگری در مورد این شهر تاسیس اولین فروشگاه اختصاصی برند معروف ورساچه در این شهر است که به همراه سایر فروشگاه‌های معتبر باعث شده بزرگ‌ترین مرکز خرید بریتانیا پس از لندن باشد. همچنین این شهر به همراه شهرهای پاریس و دوبلین لقب شهر عشق را یدک می‌کشد و هر ساله در روز ولنتاین فستیوال عشق در این شهر برگزار می‌شود. 

دانشگاه‌ها

دانشگاه گلاسکو، دانشگاه استرثکلاید، دانشگاه کلدونیان و مدرسه هنر گلاسکو از جمله مراکز آموزش عالی معتبر و به نام آن می‌باشند. 

گردشگری

کلیسای جامع متعلق به قرن نوزدهم، باغ‌های گیاهشناسی با گل‌های نایابی از گونه‌های نادر ارکیده و درختان سرخس از استرالیا و آفریقا و نیوزلند، میدان جرج یا قلب تپنده شهر، خیابان پیاده‌روی Sauchiehall که هیچ ماشینی در آن تردد نمی‌کند و موزه هنری کلوینگرا از جمله جاذبه‌های توریستی آن می‌باشند. 

هتل‌ها