جیزه | Giza

مشخصات شاخص

کشور: مصر | Egypt
جمعیت: ۳٫۸۰۰٫۰۰
پیش شماره تلفن: ۲- ۲۰+
ساعت:

شرح

جیزه سومین شهر بزرگ کشور مصر است. جیزه در استان جیزه قرار دارد و هرم آن یعنی هرم بزرگ جیزه شهرت جهانی دارد. هرم بزرگ جیزه در اصل همان هرم خئوپس (کئوپس) بزرگ‌ترین هرم از اهرام سه‌گانهٔ مصر است.

هرم بزرگ جیزه جزو اولین شگفتی‌های دنیا است که توسط یونانی‌ها به هرم بزرگ خوفو و یا هرم بزرگ فرعون خئوپس نیز معروف است. این هرم یکی از عجایب جهان باستان می‌باشد که از گذشته بیادگار مانده است. سالانه گردشگران بیشماری از سراسر دنیا برای دیدن این بنا به گورستان این شهر که نزدیک به شهر قاهره (پایتخت مصر) است سفر می‌کنند. جرم تقریبی این بنا ۵٫۹ میلیون تن و حجمش ۲٫۶ میلیون متر مکعب تخمین زده می‌شود. هرم های معرفو این شهر از سنگ‌های درخشان و سفید پوشیده شده است و هنگامی که پرتو خورشید به آن می‌تابد بسان جواهری در زیر نور آفتاب تلالو می‌کند و این شگفتی نشان دهنده‌ی کمال طراحی در ساخت بنا در جهان باستان است. گردشگران بسیاری که از هرم بزرگ جیزه بازدید کردند اتفاق نظر دارند که محیطی بسیار معنوی و سرشار از انرژی مثبت در آنجا حکم فرماست و سالانه گروه‌های مذهبی زیادی بعنوان مکانی معنوی و عرفانی از این بنا دیدن می‌کنند.

مورخان معتقد هستند که هرم بزرگ این شهر را در دوره‌ی سلسله‌ی چهارم فراعنه مصر و به فرمان فرعون خئوپس (۲۵۶۰ سال قبل از میلاد) ساخته شده و اتمام آن در حدود بیست سال به طول انجامید. این بنا با ارتفاع ۱۴۶ متری که دارد در حدود ۳۸۰۰ سال بلندترین بنا در کل جهان بشمار می‌آمد. هرودت ، تاریخ نویس مشهور، اعتقاد دارد که برای ساخت این بنا به کارگرانی در حدود ۱۰۰۰۰ نفر احتیاج بوده است. پیش از این عقیده بر این بود که این کارگران همگی برده بودند ولی دانشمندان کنونی معتقدند که آ‌‌ن‌ها همگی کارگانی ورزیده و با حقوق و دستمزد بودند که گواه این نظر هم گورستان کارگران است که در نزدیکی جیزه موجود می‌باشد. این هرم تنها هرم مصری است که هم راه عبور برای بالا رفتن و هم پایین آمدن را دارا می‌باشد .

اگر مسافر این شهر بودید، خیالتان از بابت اقامت و هتل راحت باشد، چرا که این شهر تاریخی هتل های لاکچری و زیبایی دارد که اقامتی راحت و دلنشین برای گردشگران فراهم می کند. هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان به این سرزمین دل انگیز سفر می کنند تا لحظه هایی تکرار نشدنی برای خود خلق کنند. گرچه جیزه از شهرهای تاریخی و محبوب در دنیاست، اما می توانید با هر بودجه و سلیقه ای که دارید، هتل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

جیزه، پایتخت اهرام مصر لقب گرفته، تنها 8 کیلومتر از این سرزمین رنگارنگ را در بر گرفته، اما مانند گوهری در مصر می درخشد. اگرچه جیزه در میان صحرایی برهوت و دل انگیز محصور شده اما جذابیت این شهر منحصر به جاذبه های طبیعی آن نیست و اهرام بزرگ جیزه و میراث کهن آن را نباید دست کم گرفت. بیش از سه میلیون و 800 هزار نفر در این سرزمین تاریخی زندگی می کنند که مهمان نوازی و سبک زندگی منحصر به فردشان هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. اگر تاریخ گرد و ماجراجو هستید، جیزه شهری است که باید به آن سفر کرد و خاطره هایی دل انگیز ثبت کرد.

دیدنی‌ها