جیللژ | gilleleje

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶,۵۹۶
پیش شماره تلفن: ۴۵+
ساعت:

شرح

جیللژ | gilleleje

جیللژ یکی از شهرهای اصلی شهرداری Gribskov در منطقه Hovedstaden در دانمارک است. این شهر در شمالی ترین نقطه Sjælland در دانمارک قرار دارد. اولین اقامتگاه ثابت تأیید شده در جیللژ دراوایل قرن شانزدهم است. گودبرداری که در سال 1979 توسط موزه شهر انجام شد ، بسیاری از خانه ای را در زیر لایه های شن نشان داد. این خانه به احتمال زیاد اندکی پس از سال 1536 ساخته شده است.

همچنین سرامیک هایی پیدا شده اند که یادآور یافته های دیگری است ، بنابراین باستان شناسان تصور می کردند که لایه کشت از اواخر قرن پانزدهم میلادی است. مشخص شده است که این شهر از اعتبار مالی کافی برای ساختن یک دهکده و استخدام یک گلیم آهنی برخوردار بود. این امر به بودجه قابل توجهی نیاز داشت ، و اجماع عمومی این است كه شهر از معادن فصلی به معادن كلی سال می رود و استیوها در سالهای اطراف 1500 سال زندگی می كنند.

اقتصاد و مردم

در سال 1588 ، واسال کرونبورگ لیستی از مالیاتی را که صیادان باید بپردازند تهیه کرد. این یک یا نیم بشکه کد بود. از این لیست می توانیم ببینیم که نخستین شهروندان چه کسانی بودند. حدود 70 نام وجود دارد. گذشته از ماهیگیری ، این مالیات به مردم امکان می داد انواع مختلف محصولات زراعی جنوب شهر مانند گندم را پرورش دهند. همچنین یک چراگاه وجود داشت که گاوها و گوسفندان زیادی بر روی آن قرار داشتند. بیشتر شهر در ضلع شرقی رودخانه ای بود که از زبورگ آمده بود ، از قضا این دریاچه از آن زمان تخلیه شده است و قلعه اکنون ویرانه است. متأسفانه هجوم صیادان ماهیگیری را سخت کرد و چند خانواده نتوانستند به اندازه کافی ماهی بگیرند تا هم زندگی خود را حفظ کنند و هم مالیات خود را پرداخت کنند.

در سال 1632 ، فقط 18 خانواده باقی مانده بودند. این شرایط را تا حدودی تثبیت كرد و در سال 1682 براساس سوابق كریستین پنجم تعداد آنها به 30 مورد رسید. شن و ماسه در حال تغییر قایق ها و تورها را دفن می کند و باید بیل شود و کار واقعی را تا حدودی به تأخیر اندازد. بخشی از ضلع شرقی شهر حتی متروک بود زیرا چند خانه به تدریج در زیر تپه ها دفن شده بودند. در اواخر قرن هجدهم در جنوب شهر نلروپگورد ، محل اصلی محل سکونت کارل کریستین لمباخ و Catrine ماری میلان قرار داشت. آنها بیشتر زمین های این منطقه را به ویژه پس از استخراج قسمت های “خود” از مراتع مشترک در اختیار داشتند ، و به شهروندان عادی اجازه دادند که بیشترین مناطق را بدست آورند.

پیشرفت اقتصادی جیللژ

در دهه 1810 جیللژ گسترش زیادی پیدا کرد و خانه های جدید زیادی نیز در منطقه شرقی ساخته شد که زمانی از آن رها شده بود. یک بندر واقعی در سال 1873 ساخته شد ، جایی که محل خشک شدن بود. این به معنای کشتی های بزرگتر و در نتیجه شغل بیشتر بود و باعث می شد افراد بیشتری به سمت شهر حرکت کنند. در سال 1890 ، این شهر در 865 خانوار قرار داشت که 112 مورد آن ماهیگیر بودند. بندر بیرونی در سال 1902 به پایان رسید ، و جیللژ تا زمان 1941 هنگامی که آلمانی ها دانمارک را اشغال کردند ، به ماهیگیری خود ادامه دادند.

این شهرمانند بسیاری دیگر از دانمارکهای آن زمان مخالف ظلم بود و با پنهان کردن مکانهای مختلف در شهر ، به یهودیان کمک می کرد. با این حال ، در 2 اکتبر 1943 ، گشتاپو تصمیم به اسیر همه یهودیان دانمارکی گرفت. یهودیان در جیللژ بر روی انبار کلیسا پنهان بودند ، و ماهیگیران آماده بودند تا آنها را با صدای بلند به سوئد بروند. آنها به دلیل گشت های آلمانی در خیابان نمی توانند فوراً ترک کنند. پس از گذشت چند روز از مخفی شدن ، یک فرد خبره به آلمانی ها اطلاع داد که تقریباً 75 یهودی در کجا پنهان شده اند و همه آنها اسیر شده اند ، یک پسر مجرد را که در پشت یک سنگ قبر در قبرستان پنهان شده بود ، محاصره کنید. طبق گفته های محلی ، کشیش به دلیل اوضاع فانی شده بود که هرگز دوباره به حالت عادی نرسید.