غزنی | Ghazni

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۱۴۱,۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

غزنی شهری در مرکز افغانستان است. این شهر از لحاظ استراتژیکی در امتداد بزرگراه 1 قرار دارد که هزاران سال به عنوان اصلی ترین جاده بین کابل و جنوب افغانستان خدمت کرده است. این شهر در یک فلات به فاصله 2 هزار و 219 متر از سطح دریا واقع شده است ، این شهر در 150 کیلومتری جنوب کابل و مرکز استان ولایت غزنی است. غزنی شهری باستانی و دارای تاریخ غنی است. ارگ غزنی ، مناره های غزنی ، کاخ سلطان مسعود سوم و چندین مکان میراث فرهنگی قرن هاست که مسافران و باستان شناسان را به این شهر آورده اند و در سال 2013 ، آیسسکو این شهر را به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی سال اعلام کرد. در دوره قبل از اسلام ، این منطقه در اقوام مختلفی زندگی می کرد که مذاهب مختلفی از جمله بودیسم و ​​هندوئیسم را تمرین می کردند. مسلمانان عرب اسلام را در قرن 7 میلادی با غزنی معرفی کردند و در قرن نهم توسط صفاریان دنبال شدند.

سابقتیگین در قرن 10 میلادی غزنی را به پایتخت امپراتوری غزنویید تبدیل کرد. این شهر توسط یکی از فرمانروایان غوری تخریب شد ، اما بعدا بازسازی شد. به تعدادی از قدرتهای منطقه از جمله تیموریان و سلطانیت دهلی سقوط کرد ، تا این که بخشی از سلسله هوتاکی شد ، که توسط امپراتوری دورانی یا افغانستان مدرن دنبال شد. در طول جنگ اول انگلیس و افغانستان در قرن نوزدهم ، این شهر تا حدودی توسط نیروهای انگلیسی و هندی نابود شد. این شهر با یادآوری دوره غزنوی و تیموری هنگامی که به عنوان مرکز اصلی تمدن اسلامی خدمت می کرد ، توسط دولت افغانستان در حال بازسازی است. نیروهای امنیت ملی افغانستان برای مقابله با شورشیان طالبان پایگاه ها و ایست بازرسی ایجاد کرده اند اما در آگوست 2018 این شهر به محل نبرد غزنی تبدیل شد و طالبان به طور خلاصه آن را اشغال کردند و کنترل اکثر مناطق اطراف را در دست گرفتند.  این شهر یک مرکز تجارت و ترانزیت در مرکز افغانستان است. کشاورزی بیشترین کاربرد زمین در مساحت 28٪ است. از نظر مساحت زمین ساخته شده ، زمین های خالی کمی از مساحت مسکونی بیشتر هستند. ولسوالی های 3 و 4 نیز دارای نواحی نهادی بزرگ هستند. در حالی که پناهندگان از مناطق خشونت آمیز به شهر گریختند. این شهر دارای چهار ناحیه پلیس است و مساحت زمین 3،330 هکتار را شامل می شود. در سال 2013 ، ISESCO غزنی را به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی سال اعلام کرد.

آب و هوای غزنی

غزنی بین آب و هوای سرد نیمه خشک و آب و هوای قاره ای مرطوب تابستان قراردارد. دارای زمستان های سرد ، برفی و تابستان های گرم و خشک است. بارش کم است و بیشتر در زمستان و بهار شاهد برف یا باران هستیم.