ژنو | Geneva

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۹۴۲۴۷ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۴۱۲۲
ساعت:

شرح

ژنو  (پس از زوریخ) دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس و پرجمعیت‌ترین شهر روماندی (بخش فرانسوی زبان سوئیس) و مرکز استان ژنو است. این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار دارد.

در این شهر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد.

تاریخچه

ین شهر ۱۲۱ سال قبل از میلاد مسیح به امپراتوری رم پیوست و درسال ۱۷۹۸ انقلابیون فرانسه آن را تحت سلطه خود درآوردند و پس از پایان جنگ‌های ناپلئونی در سال ۱۸۱۵ به کنفدراسیون سوئیس پیوست.

جغرافیا

ژنو در موقعیت جغرافیایی’۱۲°۴۶ شمالی و’۰۹°۶ شرقی و در جنوب غربی انتهای دریاچه ژنو قرار دارد و دارای مساحت ۱۵٫۹۳کیلومتر مربع است. این شهر توسط دو رشته کوه آلپ و ژورا محاصره شده است. آب و هوای ژنو به دلیل همجواری با دریاچه معتدل و قاره‌ای مرطوب است همچنین تحت تأثیر آب و هوای اقیانوسی نیز قرار دارد.

اقتصاد

ژنو دومین قطب اقتصادی سوئیس می‌باشد و اقتصاد آن یک اقتصاد خدماتی است و بانکداری خصوصی از ارکان آن محسوب می‌شود. در سال ۲۰۰۹ به عنوان چهارمین شهر گران جهان شناخته شد اما اخیراً به عنوان هشتمین شهر گران جهان شناخته می‌شود. شرکت‌های بزرگ بسیاری نظیر کاترپیلار-اچ پی-ویتول و… در این شهر دفتر دارند و نمایشگاه اتومبیل ژنو از مهمترین نمایشگاه‌ها در جهان است. 

مردم

بر طبق آمار ثبت شده در سال ۲۰۰۰، ۷۲/۳٪ فرانسوی و ۴/۴٪ انگلیسی و ۴/۲٪ اسپانیایی و۴/۱ ٪ ایتالیایی و۴٪ از مردم ژنو به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. دین این شهر از نظر تاریخی مسیحی پروتستان بوده اما به دلیل مهاجرت‌هایی که از فرانسه و دیگر کشورها به ژنو انجام شده جمعیت کاتولیک‌ها دوبرابر شده به طوری که ۳۷/۴٪از مردم شهر کاتولیک و حدود ۵٪از مردم نیز مسلمان هستند اما با این حال اکثریت مردم را پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.

گردشگری

ژنو به دلیل طبیعت بسیار زیبا و اغواکننده ی دریاچه ی آن، تعداد زیاد موزه های جالب و تاریخ و فرهنگ غنی با آثار تاریخی همچون کلیسای سنت پیر (St. Pierre) به عنوان نمونه ای تحسین برانگیز از معماری رومی، همیشه پذیرای جمع زیادی از جهانگردانی است که از سراسر دنیا به این شهر می آیند.

با ایلیاگشت همراه باشد تا شما را با جاذبه های ژنو آشنا سازیم.

جت دی او (Jet d’Eau)

فواره ی آبی به ارتفاع ۱۴۰ متر که بلندترین نمونه در بین فواره های جهان بوده و اصلی ترین و جاذبه شماره یک این شهر است. زیبایی این فواره و دریاچه روبروی آن مخصوصا در شب با وجود ۸ پروژکتور که هرکدام ۹۰۰۰ وات توان روشنایی دارند چند برابر می شود.

دریاچه ژنو

به یک تور گردشگری با قدمت ۱۳۰ سال بر روی دومین دریاچه بزرگ و عمیق بپیوندید. دیدار از مناظر بسیار شگفت انگیز قلعه ها و ساختمان های رویایی که پیرامون آنها مناظر طبیعی وصف نشدنی و کوه های بلند و محسورکننده قرار دارند واقعا نفس را در سینه انسان حبس می کند. اگر باز هم بیشتر از اینها می خواهید، می توانید از کایت سواری، اسکی روی آب و غواصی نیز در این دریاچه لذت ببرید.

برج مولارد

یک بنای تاریخی زیبا با معماری جذاب و دیدنی در شهر ژنو، که از جاذبه های گردشگری این شهر به حساب می آید. این برج خیلی مورد علاقه توریست هاست و از سوژه های عکاسی آنها به ویژه در شب ها که چراغ های کار گذاشته شده در زمین را روشن میکنند، محسوب می شود.

این برج در قرن ۱۴ میلادی با کاربرد نظامی در این منطقه احداث شد و به عنوان بخشی مهم از دیوار حفاظتی شهر محسوب می شد. دروازه های این برج تا ۲۰۰ سال پیش به عنوان مسیر اصلی عبور و مرور مردم به شهر مورد استفاده بودند. هدف از این سیاست صد البته حفاظت از شهر و تامین امنیت در بندر ژنو بوده است. این برج در سال ۱۵۹۱ مورد بازسازی قرار گرفت و در حال حاضر به عنوان یکی از شاخصه های تاریخی شهر ژنو مورد بازدید انواع تور مسافرتی قرار می گیرد. بازدید از نمای بیرونی برج لذت خاص خود را دارد، اما این امکان در اختیار شما قرار گرفته که در طول توریک روزه ی خود از محوطه و فضای داخلی برج هم بازدید کنید. بار قدیمی برج یکی از معروف ترین محوطه های این بنا است.

 

 

هتل‌ها

دیدنی‌ها