گدانسک | Gdansk

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۶۶,۶۳۱
پیش شماره تلفن: ۴۸+
ساعت:

شرح

گدانسک بندر اصلی لهستان و مرکز چهارمین منطقه شهری کشور است. این شهر در حاشیه جنوبی خلیج گداسک در دریای بالتیک و در محاصره با شهر گدنیا ، شهر آبگرم سوپوت و جوامع حومه واقع شده است. گداسک در دهانه رودخانه Motława ، متصل به Leniwka ، شاخه ای در دل رودخانه نزدیک ویستولا است که 60 درصد از لهستان را تخلیه می کند و گدانسک را با پایتخت لهستان ، ورشو متصل می کند. همراه با بندر نزدیک Gdynia ، گدانسک همچنین یک مرکز صنعتی قابل توجه است. تاریخ این شهر پیچیده است ، با دوره های حکومت لهستان ، پروس و آلمان و دوره های خودمختاری به عنوان یک شهر آزاد شهری. در اوایل دوران مدرن ، گداسک یک شهر سلطنتی لهستان بود. قبل از رشد سریع ورشو قبل از قرن 18 میلادی ، ثروتمندترین و بزرگترین شهر لهستان محسوب می شد. در اواخر قرون وسطی این شهر بندر و کشتی سازی مهم بود و در سده های 14 و 15 میلادی عضو لیگ هانساتیک بود.

در دوره میان جنگ ، به دلیل آرایش و تاریخ چند قومی ، گدانسک در منطقه مورد مناقشه بین لهستان و آلمان قرار گرفت ، که به کریدور لهستان معروف شد. وضعیت سیاسی مبهم این شهر مورد سوء استفاده قرار گرفت و تنش بین دو کشور بیشتر شد که در نهایت با حمله به لهستان و درگیری اول جنگ جهانی دوم درست در خارج از محدوده شهر به اوج خود می رسد و پس از آن پرواز و اخراج اکثریت جمعیت قبلی در سال 1945. در دهه 1980 این کشور به زادگاه جنبش همبستگی تبدیل شد ، که نقش مهمی در خاتمه دادن به حکومت کمونیستی در لهستان داشت و به تسخیر فروپاشی بلوک شرقی ، سقوط دیوار برلین و انحلال اتحاد جماهیر شوروی انجامید. این شهر محل اقامت دانشگاه صنعتی گدانسک ، موزه ملی ، تئاتر گدانسک شکسپیر ، موزه جنگ جهانی دوم ، فیلارمونیک بالتیک لهستان و مرکز همبستگی اروپا است. این شهر همچنین میزبان نمایشگاه سنت دومینیک است که به سال 1260 باز می گردد و به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای تجاری و فرهنگی در اروپا به حساب می آید. گدانسک همچنین در رده بندی کیفیت زندگی ، ایمنی و استانداردهای زندگی در سراسر جهان قرار گرفته است.

آب و هوای گدانسک

گدانسک آب و هوایی با هر دو تأثیر اقیانوسی و قاره دارد. براساس برخی طبقه بندی ها ، دارای آب و هوای اقیانوسی است.این شهر دارای زمستان های معتدل سرد و ابری با متوسط ​​درجه حرارت در ژانویه و فوریه در نزدیکی یا کمتر از 0 درجه سانتیگراد و تابستان های معتدل با بارش های مکرر و رعد و برق است. متوسط ​​دما از 1 − 1 تا 17.2 درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی ماهانه 17.9 تا 66.7 میلی متر در هر ماه با کلی سالانه نسبتاً کم 507.3 میلی متر متغیر است. به طور کلی ، مرطوب ، متغیر و معتدل است. فصول به طور واضح متفاوت است. بهار از ماه مارس آغاز می شود و در ابتدا سرد و باد است و بعداً به طور دلپذیر گرم و اغلب آفتابی می شود. تابستان که از ماه ژوئن آغاز می شود ، عمدتاً گرم اما در بعضی اوقات گرم است و دمای آن به حداقل 30 تا 35 درجه سانتیگراد حداقل در دو بار در سال با آفتاب فراوان می رسد که در معرض باران شدید قرار دارد. گدانسک به طور متوسط ​​1700 ساعت آفتاب در سال دارد. جولای و آگوست گرم ترین ماه ها است. پاییز در ماه سپتامبر می آید و در ابتدا گرم و معمولاً آفتابی است ، نوامبر سرما ، مرطوب و مه آلود است. زمستان از دسامبر تا مارس ادامه دارد و دوره هایی از برف را شامل می شود. ژانویه و فوریه سردترین ماهها هستند که دمای هوا در بعضی اوقات پایین تر از 15 درجه سانتی گراد است.

دیدنی‌ها