گرمدره

Garmdareh

درباره شهر

در استان البرز ایران، از توابع شهرستان کرج، شهری به‌نام گرمدره وجود دارد. این شهر که در جاده مخصوص کرج و در کیلومتر 22 بزرگراه شهید لشکری واقع شده است، در سال 1383 به تصویب هیئت دولت آن زمان به سطح شهر ارتقا یافته است. گرمدره را می‌توان یک شهر کوهپایه‌ای به‌شمار آورد که در سمت شمال خود با ارتفاعات البرز و در جنوب خود به باغ‌ها و اراضی مستعد کشاورزی محدود شده است. باقی اراضی آن کاربرد صعنتی یافته‌اند. برای شناخت بیشتر این شهر با ایلیا گشت همسفر شوید.

معرفی شهر گرمدره

شاید مسافرانی که از جاده مخصوص کرج عبور می‌کنند، کمتر با شهر گرمدره آشنا باشند. یا حتی بدتر از آن برای خیلی‌ها این نام کارخانه‌ها و شرکت‌ها یا تصادفات جاده مخصوص را تداعی می‌کند، در حالیکه به‌واقع این شهر با بوته‌ها و علف‌های سربرآورده در حاشیه کوچه‌ها، درختان کهنسال و باغ‌های پراکنده در کنار بافت قدیمی و ساده شهر، محیطی آرام و دلپذیر را برای مسافران به‌وجود آورده است. البته سرسبزی آن تنها به خاطر باغ‌ها و کوچه باغ‌هایش نیست بلکه، زیباییش را مدیون فضای سبز شهری خود است. سرانه فضای سبز در آن چند برابر سرانه فضای سبز کشور است بطوریکه در سال 89 به‌عنوان شهر نمونه سبز در بین شهرهای تابعه کرج انتخاب شد.

موقعیت

گذر دو محور ارتباطی مهم یعنی بزرگراه تهران کرج و جاده مخصوص کرج، و متصل شدن شرق به غرب کشور از این شهر، همچنین قرار گرفتن بین دو کلانشهر تهران و کرج اهمیت استراتژیکی بالایی به آن بخشیده است.

جغرافیا

گرمدره که با شهرهای قدس، وردآور، شهریار و تهران هم مرز است، با مساحتی حدود دو هزار و سیصد و پنجاه و هفت هکتار، اولین شهر ورودی از سمت شرق به کلانشهر کرج محسوب می‌شود. همچنین ارتفاع آن از سطح دریا 1231 متر می‌باشد. آب و هوای آن نیز نسبت به کرج و تهران بین 3 تا 8 درجه سانتی‌گراد خنک‌تر است.

گردشگری

قلعه سالار، قلعه‌ای در منطقه ناصریه این شهر که از دوران قاجار به‌جا مانده است. همچنین در ضلع شمالی آن عمارتی موسوم به کلاه فرنگی از دوران پهلوی به یادگار مانده است. علاوه بر اینها وجود کوچه باغ‌های فراوان و زیبا و طبیعت سرسبز آن، محیطی دلپذیر را برای گردشگران فراهم می‌کند. وجود همین باغ‌ها و کوچه باغ‌های زیبا باعث شده که این شهر به یکی از مراکز باغ تالارهای اطراف تهران تبدیل شود که زیباترین و بهترین باغ تالارهای ایران را می‌توان در آنجا دید.

مشخصات شهر

کشور: ایران
جمعیت: ۱۳۲۴۸

موقعیت