گنجه

ganja

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۳۲,۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۹۴+
ساعت:

شرح

گنجه سومین شهر بزرگ آذربایجان است. این شهر در سال 1920 در اولین قسمت از ادغام خود در اتحاد جماهیر شوروی ، نام اصلی خود ، گنجه را به دست آورد. با این حال ، نام آن دوباره در سال 1935 به کیروآباد  تغییر یافت و این نام را در بیشتر دوره های اتحاد جماهیر شوروی حفظ کرد. در سال 1989 ، در طول perestroika ، شهر نام اصلی خود را به دست آورد. این شهرسومین شهر بزرگ آذربایجان پس از باکو و سومکاییت ساکن است. این شهرهمچنین توسط تعداد زیادی از پناهجویان آذربایجانی از ارمنستان و آوارگان جامعه آذربایجان در قره باغ و مناطق اطراف آن سکونت دارد.

اگرچه برخی منابع از زمان قرون وسطای اسلامی ساختمان این شهر را به یک حاکم عرب مسلمان نسبت می دهند ، اما مورخان مدرن بر این باورند که این حقیقت که نام گنجه برگرفته از گنج فارسی جدید است و در منبع عربی نام آن به ثبت رسیده است. جانزا نشان می دهد که این شهر در دوران قبل از اسلام وجود داشته و احتمالاً در قرن 5 تاسیس شده است. به گفته برخی منابع ، این دست حتی بین قرن 7th بین پارس ها ، خزرها و اعراب تغییر کرده است. منطقه ای که گنجه در آن واقع شده است از قرن نهم تا دوازدهم به عنوان Arran شناخته می شد. جمعیت شهری آن عمدتاً به زبان فارسی صحبت می شده است. منظر شهری گنجه توسط بسیاری از جوامع شکل گرفته است. دین با بزرگترین جامعه پیروان ، اسلام است.

اکثر مسلمانان  این شهر شیعه هستند و جمهوری آذربایجان بعد از ایران دومین درصد جمعیت شیعه در جهان را دارد. مساجد قابل توجه این شهر شامل مسجد شاه عباس ، مسجد گوی امام ، مسجد شاهسونلر ، مسجد قیریخلی و مسجد قزاقلار است. این شهر دارای امکانات رفاهی بسیاری است که طیف گسترده ای از فعالیت های فرهنگی را ارائه می دهد ، هم از یک پرتفوی نمایشی غنی محلی و هم از یک کارخانه بین المللی است. این شهر به دلیل معروف در صنعت دستی فلزی در قرون وسطی شناخته شده است. برجسته ترین آثار آن دوره شامل دروازه گانجا و گیتا باستان گنججا است. از سال 2012 ، این شهر به همراه باکو و لنکران در جنبش ساعت زمین شرکت می کنند.

موقعیت جغرافیایی گنجه

گنجه ، واقع در 400-450 متر بالاتر از سطح دریا ، در دشت گانجه گزاخ در دشت کور-آراز در غرب آذربایجان ، 375 کیلومتری از باکو قرار دارد. در کوهپایه های شمال شرقی کوههای قفقاز کوچک در رودخانه گنجه چای واقع شده است. این شهر با حاشیه های اداری گویگل از جنوب ، غرب و شمال غربی و ساموخ با شمال شرقی مرز است.