جزایر گالاپاگوس

Galápagos Islands

مشخصات شاخص

کشور: اکوادور
جمعیت: ۲۶,۶۴۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۵۹۳
ساعت:

شرح

جزایر گالاپاگوس واقع در اقیانوس آرام، جزیره ای آتشفشانی در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور هستند که به دلیل وجود گونه های منحصر بفرد گیاهی و جانوری آن به شهرت و ثبت جهانی رسیده اند. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می‌دهند.

از حیات وحش متنوع و بی‌نظیر گرفته تا امکانات غواصی در بالاترین سطح ممکن. زیباترین و آرام‌ترین مقصدهای گردشگری کره‌ی زمین در همین مجمع‌الجزایر قرار دارد.

نام این جزایر به طور رسمی مجمع‌الجزایر کولون (Colon) است اما بیشتر آنها را با نام جزایر گالاپاگوس می شناسند و شامل  ۱۸ جزیره‌ی بزرگ و چندین جزیره‌ی کوچک‌ است. این جزایر بعد از بازدید چارلز داروین و طی سفر دریایی بیگل (بر عرشه کشتی بریتانیائی به همین نام متعلق به نیروی دریایی سلطنتی) مورد مطالعه قرار گرفتند مشهور شدند. مشاهدات و نمونه برداری‌های وی در طول این سفر نقش اصلی را در شکل‌گیری نظریه مشهور داروین به نام فرگشت (به غلط تکامل ) بوسیله انتخاب طبیعی بوده‌است.

اولین ورود ثبت شده به این جزایر مربوط به سال ۱۵۳۵ میلادی و زمانی است که یک کشیش اهل دومینیکن به نام فری توماس دو برلانگا برای حل یک اختلاف ما بین فرانسیسکو پیزارو و افسران تحت فرمانش به پرو رفت.

برای علاقه‌مند به طبیعت و دوستداران ماجراجویی، سفر به گالاپاگوس هیجان انگیز و خاطره انگیز خواهد بود. وجود انواع بی‌نظیر گونه‌های جانوری، سواحل زیبا، امکانات توریستی مجهز و سطح بالای خدمات و امکانات رفاهی، دست به دست داده اند تا این جزایر بهشت گردشگران شوند.

یکی از محاسن سفر به جزایر این است که هیچ وقت هوا بد نیست و شما در تمام ماه ها و فصل های سال می توانید به این جزایر بروید ولی دو فصل پرگردشگر یا های‌سیزن در این جزایر وجود دارد: اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر و اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه.

 از ژوئن تا سپتامبر (حتی نوامبر) هوای جزیره خنک و مطبوع است. آسمان ابری است ولی همیشه باران نمی‌بارد. این مدت زمان علاوه بر اینکه فصل جفت‌گیری کودن‌های پاآبی (blue-footed boobies) است، بهترین زمان برای غواصی است.و اگر علاقه‌مند به طبیعت باشید، دسامبر تا مه، فصل گرم‌تر سال است. در این مدت، دریا آرام است و باران‌های پراکنده می‌بارد بهترین زمان سفر است. از میان جزایر تشکیل‌دهنده‌ی این مجمع‌الجزایر فقط پنج تای آنها مسکونی است.؛ جزایر بالترا (Baltra)، فلورینا (Floreana)، ایزابلا (Isabela)، سن کریستوبال (San Cristobal) و سانتا کروز (Santa Cruz).

توسعه‌ی روزافزون صنعت گردشگری و شکار غیرقانونی، اکوسیستم این جزایر را با خطر مواجه کرده است. البته با توجه به اینکه این منطقه جزوی از میراث جهانی یونسکو است، این خطرات کنترل می‌شوند.

بازدید تمامی توریست‌ها به دقت کنترل می‌شود و زیر نظر تورهای مختلف برگزار می‌شود تا چیزی از اکوسیستم منطقه کم نشود. یک راهنمای طبیعت‌شناس در کنار همه‌ی بازدیدکنندگان وجود دارد.

غواصی آزاد و اسکوبا، موج‌سواری، قایق‌سواری و پیاده‌گردی بهترین فعالیت‌های تفریحی و ورزشی این منطقه هستند.

جاذبه ها

ایگوانای دریایی (Marine Iguanas): یک حقیقت جالب درباره‌ی ایگوانای دریایی این است که رنگ پوست سیاه آن هنگام جفگیری به قرمز روشن تغییر رنگ می‌دهد. این گونه تنها مامولکی است که در اقیانوس زندگی می‌کند.

لاک‌پشت گالاپاگوس: این گونه یکی از گونه‌های ماقبل تاریخ است که سه زیرگونه‌ی آن در حال حاضر منقرض شده است. وزن برخی از آنها به ۴۷۰ کیلوگرم هم می‌رسد. عمر آنها بیش از ۱۰۰ سال است و به ۱۷۰ سال هم می‌رسد.

لاک‌پشت دریایی: اگر اهل غواصی باشید این حیوانات را می‌توانید زیر دریا ملاقات کنید. تنها یک گونه لاک‌پشت دریایی در این جزایر وجود دارد.

مارمولک لاوا (Lava Lizard): هر جای این جزیره احتمال ملاقات با مارمولک لاوا وجود دارد. مارمولکی که بخشی از بدنش قرمز یا نارجی است و هنگام جفتگیری و برای جلب توجه جفت خود، حالت شنا به خود می‌گیرد!

پرنده‌های گالاپاگوس

 علاوه بر جانوران عجیب، این جزایر میزبان پرنده‌های عجیب و غریبی است که در سفر به گالاپاگوس نباید فرصت دیدن آنها را از دست بدهید.

فنچ: این نوع از فنچ‌ها با نام فنچ‌های داروین هم شناخته می‌شوند شامل ۱۳ گونه‌ی متفاوت  فنچ هستند که در این جزایر زندگی می‌کنند.

پنگوئن: شاید فکر کنید این حیوانات دست‌داشتنی فقط به قطب جنوب تعلق دارند اما در کمال تعجب، در این منطقه‌ی استوایی هم سکونت گزیده‌اند. پنگوئن‌ها را بیشتر در جزایر ایزابلا و فرناندینا خواهید دید.

آلباتروس موج‌دار (Waved Albatross): این پرندگان می‌توانند ماه‌ها بدون اینکه زمین را لمس کنند، در پرواز باشند. اگر بین ماه‌های آوریل و دسامبر به جزیره‌ی سانتا کروز سفر کنید، می‌توانید این پرندگان زیبا را ببینید.

باکلان (Cormorant): این تنها گونه‌ی پرنده در دنیا است که نمی‌تواند پرواز کند اما مانند اژدرماهی در آب شنا می‌کند. این پرنده را می‌توانید در سواحل غربی جزیره‌ی ایزابلا ببینید.

قناری پرسرخ (Frigatebird): این گونه یکی از جالب‌ترین گونه‌های پرندگان است. قناری پرسرخ از اینکه خودش شکار کند متنفر است و معمولا یا شکار دیگر پرندگان را می‌دزدد یا آنها را برای برداشتن شکارشان گول می‌زند. این پرندگان، کیسه‌ای قرمزرنگ زیر منقار خود دارند که هنگام جفت‌گیری و برای جلب توجه ماده‌ها، آن را باد می‌کنند.

کودن (Boobies): اشتباهی نشده! نام این پرنده واقعا کودن است. در واقع با نام‌های دیگری چون بوبی یا غاز احمق هم شناخته می‌شود. اما چرا کودن؟