فونچال | Funchal

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۱۱,۸۹۲
پیش شماره تلفن: ۲۹۱(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

شهر فونچال شهری در جزیره زیبا و سرسبز مادیرا، ششمین شهر بزرگ کشور پرتغال و پایتخت جزایر مادیرا، که در سواحل جنوبی این جزیره واقع شده است. شهری لوکس و شگفت‌انگیز با طبیعتی فوق‌العاده که به شهر محبوب ثرتمندان شهرت یافته و البته عمده محبوبیتش به مشهورترین فرد شهر که فوتبالیست معروفی‌است برمی‌گردد. بله! اینجا زادگاه فوتبالیست محبوب دنیا یعنی کریستین رونالدو است که برای پنج قرن پایتخت مادیرا بوده است. ایلیا گشت در این مقاله تلاش کرده این شهر زیبای پرتغالی را بیشتر بشناسد، با ما همراه شوید.

معرفی شهر فونچال

این شهر بندری برای اولین بار در سال 1419 توسط استعمارگران اروپایی کشف شد و چون تمام زمین‌ها و دره‌های آن پوشیده از گل‌های زرد رازیانه بود، به شهر فونچال شهرت یافت. واژه Funcho در پرتغالی به معنای رازیانه و پسوند al- به آن اضافه شده تا کاشت گیاه رازیانه را نشان دهد. در سال 1424 شهرک سازی در این سرزمین شروع شد و مهاجران، جزیره را به دو قسمت تقسیم نموند. یک قسمت به هسته شهری فونچال که خانواده کاپیتان جو گونزالوس زارکو João Gonçalves Zarco در آن مستقر شدند، تبدیل شد و قسمت دیگر به دلیل داشتن خاک حاصلخیز به منطقه کشاورزی تبدیل شد. در قرن شانزدهم میلادی کاترین براگناکا شاهزاده خانم پرتغالی با چارلز دوم، پادشاه انگلستان ازدواج کرد و همین دلیلی بر ورود انگلیسی‌ها به منطقه و گرفتن معافیت‌های تجاری با ارزشی برای آن‌ها شد. 

اقتصاد

به دلیل موقعیت جغرافیایی، این شهر به یک بندر مهم دریایی تبدیل شده است و هرچند که به مرور زمان با از بین رفتن خاک حاصلخیز، کشاورزی در آن از رونق افتاده اما مردم منطقه به شکل خودمختار کسب و کار خود را اداره می‌کنند. از همین‌رو شهر به یک منطقه شلوغ و مرکز سیاسی جزیره تبدیل شده که البته آن‌را مدیون توریست‌ها و گردشگران بین‌المللی است. اصلی‌ترین صنعت جزیره در واقع صنعت توریسم است. 

جاذبه‌های گردشگری

باغ‌های زیبای پالهیرو، کلیسای جامع شهر، تله‌کابین یا مونته، باغ گرمسیری مونته پلاس، خیابان سانتا ماریا، باغ گیاه‌شناسی مدیرا، کلیسای ایگرجا دو مونت، صومعه سانتا کلارا، تپه پیکو داس بارسلوس Pico dos Barcelos، سورتمه سواری در شهر و طبیعت بکر و فوق‌العاده زیبای آن با درختان گرمسیری و نمایی مجذوب کننده از اقیانوس اطلس همراه آب و هوایی معتدل و مطلوب و حتی رستوران‌های لوکس با غذاهای دلپذیر تنها بخشی از جاذیه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند. 

دیدنی‌ها