فرایبورگ | Freiburg

مشخصات شاخص

کشور: آلمان
جمعیت: ۲۲۶,۳۹۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۷۶۱, ۰۷۶۶۴, ۰۷۶۶۵
ساعت:

شرح

فرایبورگ، یکی از شهرهای جنوب‌غربی آلمان است. فرایبورگ در جنوب‌غربی ایالت بادن-وورتمبرگ و حاشیهٔ جنوب‌غربی جنگل سیاه (Schwarzwald) واقع شده ‌است.

این شهر با بیش از 226 هزار نفر جمعیت یکی از گرم‌ترین و پرآفتاب‌ترین شهرهای آلمان است. در طول جنگ جهانی دوم، 80درصد شهر با بمباران نابود شده بود، ولی بعد از خاتمهٔ جنگ، بیشتر ویرانه‌ها دوباره عین مدل تاریخی شهر بازسازی شد.

دهکده خورشید

در منطقه‌ای از شهر فرایبورگ که سابقاً پایگاه نظامی فرانسه بود امروزه ۲۰۰۰ خانه های «مهربان با محیط زیست» وجود دارد. بخشی از این خانه‌ها (۵۰ خانه) زیر مجموعه پروژه‌ای با عنوان دهکده خورشیدی هستند. تمامی خانه‌های این دهکده مجهز به سلول‌های خورشیدی بر روی سقف خود هستند و این جامعه کوچک تمامی انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از طریق همین سلول‌هایی که بر روی سقف خانه‌ها نصب شده‌اند تهیه می‌کند. رولف دیش (Rolf Disch) معمار و طراح این خانه‌های خورشیدی و اولین کسی است که سلول‌ها را بر روی سقف خانهٔ خودش نصب کرده. اهالی این دهکدهٔ خورشیدی نه تنها انرژی مورد استفاده خود را از طریق همین سلول‌های خورشیدی تأمین می‌کنند بلکه ۳–۴ برابر مصرف خود الکتریسیته تولید می‌کنند و در نتیجه با فروش این الکتریسیته مازاد درآمدی نیز برای خود ایجاد کرده‌اند. با اینکه خرید این خانه‌های مجهز بسیار گران‌تر از خانه‌های معمولی باشد ولی خریدار از پرداخت هزینه‌هایی مثل گرمایش و الکتریسیته رها می‌شود و با فروش الکتریسیته در درازمدت می‌تواند حتی هزینه خرید خانه را جبران کند.

خواهرها

در سال ۲۰۰۰ (میلادی)، خواهرخواندگی فرایبورگ با اصفهان اعلام شد. این شهر خواهرخواندهٔ شهرهای زیر است:

بزانسون فرانسه (۱۹۵۹)

اینسبروک اتریش (۱۹۶۳)

پادوآ ایتالیا (۱۹۶۷)

گیلدفورد بریتانیا (۱۹۷۹)

مدیسون ایالات متحدهٔ آمریکا (۱۹۸۷)

ماتسویاما ژاپن (۱۹۸۸)

لِمبرگ اوکراین (۱۹۸۹)

گرانادا اسپانیا (۱۹۹۱)

اصفهان ایران (۲۰۰۰).