فوز دو آیگواسو | Foz do Iguaçu

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۶۳,۵۰۸
پیش شماره تلفن: ۴۵(۵۵)+
ساعت:

شرح

شهر زیبای فوز دو آیگواسو یا فوز دو لوآچو در امریکای جنوبی یکی از شهرهای برزیل است که عمده شهرت خود را مدیون بزرگ‌ترین آبشار نعلی شکل جهان یعنی آبشار فوز دو آیگواسو می‌باشد. درست است که وقتی نام آبشارهای شگفت‌انگیز و غول‌آسا به میان می‌آید سریعا آبشارهای نیاگارا و ویکتوریا به ذهن همه خطور می‌کند، اما اگر کسی به برزیل سفر کرده و از این آبشار دیدن کرده باشد، قطعا می‌داند که فوز دو آیگوسوا نیز یکی از اعجاب‌انگیزترین شگفتی‌های خلقت است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبای مرزی امریکای جنوبی می‌پردازد. 

معرفی شهر فوز دو آیگواسو

فوز دو آیگواسو نام خود را وامدار رودخانه آیگواسو است که در مرز برزیل و آرژانتین جریان داشته و در مسر خود چندین شهر را سیراب می‌کند، می‌باشد. در سال 1549 زمانی که یک کاوشگر اسپانیایی به نام Cabeza de Vaca در حال گردش و تحقیق در رودخانه آیگواسو بود، از این آبشار سقوط کرده، البته و خوشبختانه جان سالم به در می‌برد. او که با دیدن این شگفتی بسیار متحیر بوده در ابتدا نام آن‌را Quedas de Santa Maria می‌گذارد اما بعدها نام آن به Quedas del Iguazu تغییر می‌یابد. این نام مشتق شده از نام سرخپوستان گوارانی بومی این منطقه می‌باشد. امروزه این شهر بسیار زیبا دارای تنوع فرهنگی و نژادی بسیاری است به گونه‌ای که حدود ۸۰ ملیت با اکثریت ایتالیایی، پرتقالی، چینی، پارگوئه‌ای و آرژانتینی در آن زندگی می کنند.

اقتصاد

صنعت توریسم پایه اصلی اقتصادی این شهر را می‌سازد. با این وجود تجارت و خدمات نیز در سال‌های اخیر توسعه فراوانی در این منطقه یافته است. گفته می‌شود در سال‌های اخیر آیگواسو بعد از ریو پر بازدید کننده‌ترین مقصد گردشگری تفریحی در برزیل بوده است.

گردشگری

آبشار غول‌آسا و شگفت‌انگیز آیگواسو با گستره ۲٬۷ کیلومتری خود ۳ برابر آبشار نیاگارا در امریکای شمالی وسعت داشته و از آبشار ویکتوریا در آفریقا نیز به صورت قابل توجهی بزرگ‌تر است. این آبشار در مجموع از ۲۷۵ آبشار که ارتفاعشان بین ۳۰ تا ۴ متر و ۶۰ تا ۸۲ متر متغیر است، تشکیل شده است. باغ پرندگانی که در این پارک ملی وجود دارد با بیش از 1320 پرنده از 143 گونه مختلف یکی از بهترین زیستگاه‌ها برای حیوانات می‌باشد. 

جغرافیا

این شهر که هفتمین شهر بزرگ استان پارانا در غرب برزیل و در 650 کیلومتری از شهر کوریتیبا واقع شده است. 

آب و هوا

از ویژگی‌های اقلیمی این منطقه تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و خشک با روزهای آفتابی فراوان است، که اقلیم قاره‌ای را به وجود می‌آورد.