فاس | Fes

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۱٬۰۴۴٬۳۷۶
پیش شماره تلفن: ۵۵(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

فاس شهری در مراکش با جاذبه‌های بی‌شمار که هر گردشگری را در دل خود جذب می‌کند. این شهر کهن تاریخی که در گذشته پایتخت مراکش بوده، یک گنجینه باستانی جهانی و خواستگاه قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا است. شهری که به آن لقب پایتخت معنوی مراکش را دادند، از نظر جذابیت و زیبایی همیشه با شهر مراکش در رقابتی تنگاتنگ است. برای کسانی که به دنبال سفر در دل تاریخ کهن انسانی در گردش‌اند و شهرهای ناب تاریخی زمین را جز به جز از نظر می‌گذارنند، سفر به این شهر کهن تجربه‌ای بی‌مثال را به آنان هدیه می‌دهد. همراه ایلیا گشت این شهر زیبای مراکشی را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر فاس

شهر فاس که زمانی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی اسلام بوده است، امروزه 700 مسجد و 403 کاخ و سازه تاریخی را در دل خود جا داده است. این شهر از سه بخش البالی، فاس‌الجدید و ویل نوول تشکیل شده است. قدیمی‌ترین بخش آن البالی محصور در دیوار باستانی است که قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا یعنی دانشگاه قرویین al-Karaouine را در دل خود جا داده است. این دانشگاه با ظرفیت 20 هزار نفر همچنان فعال است. این دانشگاه که زمانی بزرگ‌ترین مسجد شمال آفریقا در قرون وسطی بوده، محل آرامگاه ادریس دوم نیز می‌باشد. فاس‌الجدید محل کاخ سلطنتی است که زیباترین در بین سایر کاخ های سلطنتی مراکش است. و نهایتا ویل نوول که جدیدترین بخش شهر است توسط فرانسوی‌ها بنا شده است. مرکز آن که بزرگ‌تر از دو بخش دیگر است به عنوان بزرگ‌ترین منطقه شهری که رفت و آمد خودرو در آن ممنوع است شاخته می‌شود. 

تاریخچه

شهر فاس که زمانی به عنوان نخستین پایتخت سیاسی کشور مراکش شناخته می‌شده، به دست طایفه ادریسیان و توسط ادریس ازهر در سال 172 هجری قمری بنیاد نهاده شد. ادریس امپراطوری خود را در ساحل شرقی رودخانه فاس تاسیس کرد و این امپراطوری تا قرن دهم همچنان پر قدرت باقی بود. این شهر از دو بخش در دو طرف رودخانه فاس تشکیل شده که بخش دوم را پسر ادریس یا ادریس دوم در سن 20 سالگی‌اش ساخت. هردو بخش در قرن 11 میلادی به یکدیگر پیوسته و تا پایان قرن 12 به یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای جهان اسلام تبدیل شدند. در این شهر هزار رنگ پر جنب و جوش، سنت و مدرنیته به زیبایی هرچه تمام در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و تجسمی زیبا از فرهنگ، معماری و هنر اسلامی را به نمایش گذاشته‌اند.

گردشگری

علاوه بر محله‌های قدیمی و جدید آن، دیدار ار مدرسه بو عنانیه، مدرسه العطارین، برج شمالی و موزه اسلحه، موزه بطحاء و دباغ خانه‌های شهر از جمله جاذبه‌های توریستی آن هستند.

آب و هوا

آب و هوای آن مدیترانه‌ای با نفوذ اقلیم قاره‌ای است و از روزهای سرد زمستانی تا روزهای گرم و خشک تابستانی متفاوت است.